Wakacje na polskich drogach. O czym warto pamiętać podróżując w upalne dni
Wakacyjne podróże z mapą autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Bieżące informacje o inwestycjach i utrudnieniach - conadrogach.pl Zdjęcia: GDDKIA

Letnie miesiące to wakacje i długie słoneczne dni ale też fale upałów, które w podróży mogą przysparzać wiele trudności. Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą, dlatego warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy.

Fale upałów zdarzają się w Polsce coraz częściej. W czasie gorących dni kierowcy muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zadbaj o siebie i o pojazd

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą, dlatego warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Dodatkiem, który nie zaszkodzi będą okulary przeciwsłoneczne.

Jeżeli pojazd którym podróżujemy jest wyposażony w klimatyzację, zadbajmy o jej odpowiednią konserwację i serwis. Nie przesadzajmy, kilka stopni mniej niż wskazania na termometru na zewnątrz samochodu wystarczą do komfortowego podróżowania.

Sprawdź prognozę pogody

Przed wyruszeniem w trasę warto też sprawdzić prognozowane warunki pogodowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane przez IMGiW oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Nie tylko warunki pogodowe, samopoczucie kierowcy czy stan techniczny pojazdu są istotne. Niezwykle ważne jest również to jak zachowujemy się na drodze.

Najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy na autostradach i drogach ekspresowych:

Kierowco - patrz na znaki o zmiennej treści

Coraz częściej na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce, oprócz tradycyjnego oznakowania, można spotkać tablice z elektronicznymi wyświetlaczami. To znaki o zmiennej treści, na których najczęściej wyświetlany jest numer telefonu informacji drogowej GDDKiA 19 111 (powinniśmy pod nim uzyskać lub podać informacje o bieżącej sytuacji na drogach krajowych). Jednak, w zależności od sytuacji na drodze, mogą pojawiać się na nich np. analogiczne informacje, jak tradycyjne znaki zakazu lub informacje o objeździe czy prowadzonych pracach na drodze.

Kierowco - utrzymaj bezpieczny odstęp

Niestety, jazda na zderzaku to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców. Nawet na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowco, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, trzymaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Jaki to bezpieczny odstęp? Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła „3 sekund”. Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Można ją zmierzyć wykorzystując dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Odstęp taki zapewnia bezpieczeństwo i komfort ruchu i zarazem umożliwia zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą „3 sekund” jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego.

Kierowco - korytarz życia może uratować niejedno życie

Dwa słowa a jakże ważne są efekty stosowania ich w praktyce. W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania. Na polskich drogach niestety wciąż jest to rzadkość. Co więcej, czasem słyszymy o przypadkach jazdy pod prąd korytarzem życia, by wyjechać z korka. Zmieńmy to.

Czym jest korytarz życia? To po prostu wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany przez uszkodzone pojazdy czy resztki opon lub zderzaków. Dlatego potrzebny jest korytarz życia.

Kierowco - pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji

Przypominamy, że na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Kierowco - włączaj się bezpiecznie do ruchu i korzystaj z „suwaka”

Wciąż zdarza się, że niektórzy użytkownicy autostrad i dróg ekspresowych zapominają o prawidłowych zasadach włączania się do ruchu. Pamiętajmy, należy zachować ostrożność, skupić uwagę i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: