Większa kasa na S6 Zachodnią Obwodnicę Szczecina. GDDKIA wybiera wykonawcę dokumentacji
- Anna Kluba
- conadrogach.pl
- 2018-12-13
W tym roku Minister Infrastruktury przyznał finansowanie (8,5 mln zł) dla prac przygotowawczych dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Umożliwiło to ogłoszenie w sierpniu przetargu na prace geologiczne wraz z elementami Koncepcji Programowej. Niestety, złożone w przetargu oferty znacząco przewyższały założony budżet:
- Transprojekt Gdański (14,637 mln zł),
- Multiconsult Polska (17,766 mln zł)
- TPF (17,811 mln zł),
- Konsorcjum Ivia i Technital (17,982 mln zł)
- Mosty Gdańsk (18,745 mln zł),
- Transprojekt-Warszawa (20,983 mln zł).
W związku z tym miasta Szczecin i Police zadeklarowały wsparcie finansowe dla inwestycji. Władze Szczecina zadeklarowały około 100 mln zł. Dzisiaj, tj. 13 grudnia, Generalna Dyrekcja Drogowa poinformowała o zwiększeniu budżetu na realizację dokumentacji dla inwestycji co powinno pozwolić wyłonic wykonawcę prac.
- Możemy ruszać z dalszymi etapami przetargu na dokumentację dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Przystępujemy do wyboru najkorzystniejszej oferty – poinformował Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Mapa przebiegu Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Mapa: GDDKIA
Inwestycja polega na budowie 51,6 km drogi ekspresowej S6 od węzła Goleniów do węzła Kołbaskowo oraz przebudowie istniejącej trasy do węzła Goleniów, a także budowie przejścia przez Kanał Policki i Odrę tunelem drążonym o długości ok. 3,1 km. W ramach inwestycji powstanie 7 węzłów drogowych: Będargowo, Dołuje, Dobra, Tanowo, Police, Modrzewie, w tym zespolony Kołbaskowo.
Zachodnia obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 wraz z przeprawą tunelową przez Odrę w rejonie Polic znacznie skróci wyjazd ze Szczecina w kierunku północnym i wschodnim, jak i również wyprowadzi z centrum miasta ruch tranzytowy i skomunikuje z siecią drogową Police i zachodnie części Szczecina.
Inwestycja ma być realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), podobnie jak odcinek drogi S6 Koszalin – Słupsk.