1. Strona główna
  2. obwodnica Szczecina

Obwodnica Szczecina - autostrada A6, drogi ekspresowe S3 i S6

  1. Anka Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-02-12
Obwodnica Szczecina - autostrada A6, drogi ekspresowe S3 i S6
Autostrada A6 w woj. zachodniopomorskim - obwodnica Szczecina. Zdjęcia: conadrogach.pl
Obwodnicę Szczecina pełni obecnie przebiegająca po jego południowej i wschodniej stronie autostrada A6, której kontynuacją jest droga ekspresowa S3. W ciągu najbliższych lat planowana jest budowa zachodniej części obwodnicy jako drogi ekspresowej S6.

Spis treści:

Mapa obwodnicy Szczecina i dróg w woj. zachodniopomorskim

Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 - przebieg, mapa

Autostrada A6 - południowo-wschodnia obwodnica Szczecina 

Wschodnia obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S3

 

Mapa obwodnicy Szczecina i dróg w woj. zachodniopomorskim

Docelowo obwodnicę Szczecina utworzy ring dróg szybkiego ruchu. Będą to: autostrada A6 i droga ekspresowa S3 od południa i wschodu oraz droga ekspresowa S6 od zachodu i północy. Obecnie, brakującym elementem obwodnicy jest jej zachodnia część. 

 Mapa obwodnicy Szczecina i dróg w woj. zachodniopomorskim

 Mapa: GDDKIA

 

Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6

Zachodnia Obwodnica Szczecina ma powstać w standardzie drogi ekspresowej jako dwujezdniowy odcinek drogi S6 o długości ponad 51 km. Pobiegnie po zachodniej stronie miasta startując od autostrady A6 w Kołbaskowie (jako kontynuacja obwodnicy Warzymic i Przecławia), przez Police, tunelem pod Odrą, na końcu wpinając się do węzła drogowego S3 i S6 przy Goleniowie. W ramach inwestycji planowana jest budowa przejścia przez Kanał Policki i Odrę tunelem drążonym o długości ok. 3,1 km. W ramach inwestycji powstanie 7 węzłów drogowych: Będargowo, Dołuje, Dobra, Tanowo, Police, Modrzewie, w tym zespolony Kołbaskowo.

Obwodnica ma domknąć ring dróg szybkiego ruchu omijających aglomerację szczecińską oraz ułatwić połączenie północnych i zachodnich dzielnic Szczecina oraz miejscowości leżących na terenie powiatu polickiego z drogami A6 i S3. Budowa Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina przyczyni się także do skrócenia czasu dojazdu do portu lotniczego w Goleniowie.

Dwa odcinki S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina na stołach projektantów

Mapa przebiegu Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi S6

Mapa przebiegu Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi S6. Mapa: GDDKIA


Autostrada A6 - południowo-wschodnia obwodnica Szczecina 

To najstarsza z część obwodnicy Szczecina. Autostrada A6 ma około 30 km długości i prowadzi od zachodniej granicy w Kołbaskowie do węzła Rzęśnica w Szczecinie. Jej kontynuacją jest droga ekspresowa S3. Autostrada docelowo połaczy się budowanymi drogami S6 i S10.

W ostatnich latach autostrada A6 zosatła przebudowana niemal na całym swym przebiegu. Węzeł Szczecin Dąbie (Tczewska) powstał w 2014 roku i umożliwia zjazd do wschodnich dzielnic Szczecina. Przebudowany został też ostatni odcinek z betonowych płyt prowadzacy od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica, gdzie autostrada kończy swój bieg. Węzeł Rzęśnica zrealizowano w ramach odcinka Miękowo - Rzęśnica drogi ekspresowej S3. Jako ostatnią zakończono w 2022 r. rozbudowę węzła Szczecin Kijewo. 

 

Wschodnia obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S3

Wschodnią obwodnicę Szczecina oprócz autostrady A6 tworzy również droga ekspresowa S3 - na odcinku Rzęśnica - Miękowo. Odcinek ten powstał w latach 70. ubiegłego wieku, jego rozbudowa zakończyła się w 2021 r.

 

Mapa wschodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S3 - rozbudowa odcinka Rzęśnica - Miękowo

Mapa wschodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S3 - rozbudowa odcinka Rzęśnica - Miękowo. Mapa: GDDKIA

Pod koniec 2017 roku podpisano umowę na rozbudowę drogi S3 pomiędzy obwodnicą Miękowa (od węzła Goleniów Północ) a węzłem Rzęśnica. Drogę oddano do ruchu w 2021 r. Po rozbudowie trasa zyskała parametry ekspresowej. Rozbudowa obejmowała drogę S3 wraz z budową nowego węzła drogowego Kliniska, przebudowano węzeł Rzęśnica na połączeniu drogi S3 z DW142. 

 

 

Podziel się:

Powiązane z "obwodnica Szczecina":

autostrada droga ekspresowa A6 S3 S6 Szczecin (woj. zachodniopomorskie) zachodniopomorskie
obwodnica Bolkowa obwodnica Brzozowa obwodnica Gorzowa Wielkopolskiego obwodnica Jawora Obwodnica Legnicy S3 Legnica - Lubawka S3 Nowa Sól - Legnica S3 Szczecin - Świnoujście obwodnica Gdańska obwodnica Koszalina Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej OMT obwodnica Sianowa obwodnica Trójmiasta S6 Koszalin - Słupsk S6 Szczecin - Koszalin Trasa Kaszubska Zachodnia Obwodnica Szczecina S10 Szczecin - Piła obwodnica Dobrej obwodnica Kobylanki obwodnica Myśliborza obwodnica Przecławia i Warzymic obwodnica Szczecinka obwodnica Wałcza obwodnica Złocieńca S11 Bobolice - Szczecinek S11 Koszalin - Bobolice
POPULARNE W CONADROGACH.PL