1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wygodne 25 km nad morze - DW109 Trzebiatów – Płoty po przebudowie

Wygodne 25 km nad morze - DW109 Trzebiatów – Płoty po przebudowie

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-12-20
Wygodne 25 km nad morze - DW109 Trzebiatów – Płoty po przebudowie
Droga wojewódzka nr 109 to trasa dojazdowa do nadmorskich miejscowości. Po przebudowie wygodna i bezpieczna. Zdjęcia: ZZDW
Zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej 109 na odcinku Trzebiatów – Płoty w woj. zachodniopomorskim. Dzięki temu popularna trasa alternatywna do nadmorskich miejscowości jest szersza i bezpieczniejsza. Zakończone zadanie było zwieńczeniem wszystkich etapów przebudowy drogi wojewódzkiej nr 109. W chwili obecnej, poza miejscowością Gryfice jest ona w 100 % przebudowana.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 109 to największa inwestycja Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie sfinalizowana w 2020 roku. Ostatnie odbiory techniczne odbyły się 25 listopada. Przebudowano ponad 15 kilometrów trasy z Trzebiatowa do Gryfic i ponad 9,6 km z Gryfic do Płotów. 25 kilometrów poszerzonej drogi służyć będzie nie tylko mieszkańcom powiatu gryfickiego, ale również tysiącom zmotoryzowanych turystów zmierzającym nad Bałtyk. Wcześniej przebudowany został na tej trasie dojazd z Trzebiatowa do nadmorskiego Mrzeżyna.

- Przebudowana DW 109 to ważne uzupełnienie sieci dróg w regionie. Odciąży zakorkowane trasy nad morze, poprawi komfort i bezpieczeństwo podróżowania. W sezonie wakacyjnym na pewno będzie bardzo popularnym połączeniem z nadbałtyckim miejscowościami znajdującymi się w gminie Trzebiatów czy w gminie Rewal - zauważa marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Droga wojewódzka nr 109 może być alternatywą dla zakorkowanych w sezonie wakacyjnym ekspresówek. Droga w wielu miejscach została przeprojektowana, zyskała elementy nowoczesnej infrastruktury.

- Droga, która miała zmienną szerokość, została na całej długości doprowadzona do normatywnej szerokości siedmiu metrów. Przebudowano skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. Na wlotach do miejscowości położonych na trasie, wykonane zostały elementy wymuszające ograniczenie prędkości. Zaprojektowano również azyle na przejściach dla pieszych i wyspy spowalniające ruch – wylicza Michał Żuber, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja wyniosła około 97 mln zł i była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 109 Jak dojadę - Gryfice