Wystartowała przebudowa ważnej drogi nad Bałtyk – DW109
Droga wojewódzka nr 109 prowadząca nad Bałtyk zostanie przebudowana na odcinku Trzebiatów - Płoty. Prace wyniosą 85 mln zł i potrwają do sierpnia 2020 roku. Zdjęcia: Zachodniopomorski UM

Droga wojewódzka 109 zostanie przebudowana na kolejnym odcinku, Trzebiatów – Płoty. To część jednej z trzech najważniejszych zachodniopomorskich dróg nad wybrzeże. W wakacje wypełnia się wianuszkiem samochodów.

Przewidziany do przebudowy odcinek DW109 ma blisko 24,8 km długości. Wymaga wymiany nawierzchni, obecnie dużo tam spękań i ubytków. Droga zostanie na całej długości doprowadzona do szerokości 7 metrów. Przebudowane zostaną również skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. Na wlotach do kilku miejscowości zostaną wykonane elementy wymuszające ograniczenie prędkości. Zaprojektowano również azyle na przejściach dla pieszych.

 

Inwestycja rozpocznie się na wylocie drogi wojewódzkiej nr 109 z Trzebiatowa w kierunku Gryfic, w miejscu, w którym zakończyła się realizowana w ramach RPO WZ na lata 2007-13 budowa ronda stanowiącego element obwodnicy Trzebiatowa.

Przebudowa nie będzie obejmowała 2-kilometrowego przejścia przez Gryfice, natomiast duże zmiany zostaną wprowadzone w Kłodkowie, gdzie zmieni się przebieg drogi wojewódzkiej. Wybrano tu wariant z rozdzieleniem ruchu na dwie jednokierunkowe nitki prowadzące po dwóch stronach miejscowego kościoła.

Wykonawcą wartej ponad 85 mln zł inwestycji będzie firma COLAS Polska Sp. z o.o. z Palędzia. Zakończenie robót zaplanowano na koniec sierpnia 2020 r.

 

Przebudowadrogi wojewódzkiej nr 109  Trzebiatów - Płoty potrwa do sierpnia 2020 r

 Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 109 Trzebiatów - Płoty potrwa do sierpnia 2020 r. Zdjęcia: Zachodniopomorski UM

Droga nr 109 przebiega przez powiat gryficki, a dokładniej przez trzy jego gminy: Trzebiatów, Gryfice i Płoty. Łączy nadmorskie Mrzeżyno z drogą krajową nr 6 w Płotach. Latem obciążona jest dużym ruchem turystycznym. Na odcinku Trzebiatów-Gryfice występuje niemal dwa razy wyższy ruch od średniego dla zachodniopomorskich dróg wojewódzkich. Przejeżdża tędy w ciągu doby blisko 3,8 tys. pojazdów. Średnia to 2358 pojazdów na dobę.

 

Droga nr 109 jest sukcesywnie modernizowana przez ZZDW. W latach 2011- 2012 przebudowany w ramach RPO WZ (dofinansowanie 7,8 mln zł) został odcinek Mrzeżyno-Trzebiatów.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Piotr
2018-12-29 10:54
Brakuje bardzo ważnej informacji - gdzie zostanie wytyczone droga objazdowa/zastępcza? Czy z Kłodkowa do Trzebiatowa pojedziemy via Gryfice i Karnice? Tunelem pod Regą? Duktem leśnym?
Jan
2018-11-23 17:22
Mi by się przydała bardziej 108 - Płoty - Golczewo - Parłowo. No cóż, ale to tylko mi bardziej odpowiada bo często nią jeżdżę z wschodniego Pomorza do Świnoujścia.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: