Z wiosną ruszają prace na budowie autostrady A1 w woj. łódzkim
Ruszają prace na odcinkach autostrady A1 i DK91 (Tuszyn – Piotrków Trybunalski i Radomsko – granica województwa śląskiego). Droga ma być przebudowana do parametrów autostrady. Zdjęcia: GDDKIA

Startują prace budowlane na autostradzie A1 i drodze krajowej nr 91 w województwie łódzkim. Chodzi o odcinki węzeł Tuszyn – węzeł Piotrków Trybunalski Południe (czyli odcinek starej autostrady A1) o długości blisko 16 km i Radomsko – granica województwa śląskiego o długości 7 km. Na czas budowy zmieni się organizacja ruchu – będą utrudnienia, w tym wyłączenia jezdni, ale A1-ka i DK94 nie będzie zamykana.

15 marca - kończy się okres zimowy i dwie firmy z którymi podpisano umowy na projekt i budowę autostrady A1 Tuszyn - granica województwa przystępują do pracy w terenie. Prace poprzedzi wprowadzenie nowej organizacji ruchu.

W pierwszej kolejności sprawa dotyczy dwóch odcinków realizacyjnych; „A” Węzeł Tuszyn – Węzeł Piotrków Trybunalski Południe (czyli odcinek starej autostrady A1) o długości blisko 16 km i „D” Radomsko – granica województwa śląskiego o długości 7 km.

Już 18 marca na drodze pojawią się ekipy przygotowujące swoje odcinki do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. Na wstępie będą budowane tzw. przewiązki, czyli miejsca, gdzie ruch z jednej jezdni będzie przekierowany na drugą, w dalszej kolejności ekipy drogowców zaczną malowanie oznakowania poziomego i ustawianie znaków oraz tablic, należy więc spodziewać się pewnych ograniczeń w ruchu, jednak będą one niewielkie.

Kiedy całe oznakowanie będzie gotowe, w asyście zarządcy policji i zarządcy drogi zostanie wprowadzona organizacja ruchu, jaka będzie obowiązywała w pierwszym etapie prac.

Ruch po głównej trasie (A1, DK1) ma odbywać się przez cały czas trwania robót. Główna jezdnia nie będzie więc zamykana.

Na odcinku „A” z ruchu zostanie na początku wyłączona jezdnia zachodnia (w kierunku Katowic) i ruch w obu kierunkach będzie się odbywał po jezdni wschodniej w systemie 2+1. (Dzięki szerokości jezdni możliwe okazało się wyznaczenie trzech pasów ruchu: 2x3,5m + 1x3m). Dwa będą prowadziły w kierunku Katowic, jeden w stronę Łodzi.

Na odcinku „D” w pierwszej kolejności prace będą prowadzone na jezdni wschodniej (kierunek Łódź), zaś ruch w obie strony będzie się odbywał jezdnią zachodnią również w systemie 2+1 (dwa pasy ruchu w kierunku Katowic, jeden do Łodzi).

Według wykonawców ostateczna organizacja ruchu, jaka będzie obowiązywała w czasie budowy powinna zostać wprowadzona: w przypadku odcinka „D” w ostatnich dniach marca, zaś, jeśli chodzi o odcinek „A”, na przełomie marca i kwietnia. Wiele zależy od pogody.

Prace na odcinku „A” realizuje konsorcjum firm: Budimex – Strabag, zaś odcinek „D” buduje firma Intercor.

 

Mapa realizowanych odcinków autostrady A1 na trasie Łódź - Częstochowa

Mapa realizowanych odcinków autostrady A1 Tuszyn k. Łodzi - Częstochowa. Mapa: GDDKIA

Odcinek autostrady A1 Tuszyn koło Łodzi - Częstochowa to ostatni, liczący 81 km, fragment przeznaczony do realizacji. Po wielu latach szukania inwestora w październiku 2016 r. ministerstwo infrastruktury i budownictwa zleciło jego pilną budowę w trybie tradycyjnym. W 2018 roku podpisano umowy z wykonawcami na realizację czterech z pięciu odcinków na jakie podzielono inwestycję. Na wykonawce nadal czeka fragment między węzłami Piotrków Trybunalski Południe a Kamieńsk.

Brakujący odcinek Łódź – Częstochowa wymaga budowy: 16,9 km odcinka w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 1 na terenie woj. śląskiego (granica woj. – Rząsawa) i 64 km odcinka na terenie woj. łódzkiego (Tuszyn – granica woj.).

Trasa zostanie zrealizowana w ciągu wybudowanego pod koniec lat 80. XX wieku fragmentu A1 (odcinek Tuszyn - Piotrków Trybunalski) oraz dwujezdniowej drogi krajowej nr 1 o przekroju czteropasowym z drugiej połowy lat 70. XX wieku, zwanej potocznie gierkówką (odcinek Piotrków Trybunalski – Częstochowa).

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

S12
2019-04-05 09:02
Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
gosc
2019-03-27 07:03
to właściwie nie jest budowa autostrady, tylko rozbudowa gierkówki (ten sam ślad)
jaksa
2019-03-16 16:34
Wobec późnego rozpoczęcia robót i ich ograniczenia przez prowadzenie ,,pod ruchem" pojazdów, budowa A1 od Tuszyna do Częstochowy (84 km) wg mnie zakończy się dopiero w 2023-24r. W latach 70-tych budowałem gierkówkę. Więc wiem o czym piszę.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: