1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Z wiosną start prac na obwodnicy Strzelec Krajeńskich

Z wiosną start prac na obwodnicy Strzelec Krajeńskich

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-03-21
Z wiosną start prac na obwodnicy Strzelec Krajeńskich
Ruszyły prace na budowie obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22. Zdjęcia: GDDKIA
Dzisiaj, 21 marca, uroczyście rozpoczęto budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich, pierwszej inwestycji w województwie lubuskim, która powstanie w ramach programu budowy 100 obwodnic. Obwodnica powstanie w ciągu drogi krajowej nr 22 na trasie Gorzów Wielkopolski – Wałcz.

 

Jaka będzie obwodnica Strzelec Krajeńskich?

Obwodnica Strzelec Krajeńskich będzie jednojezdniową, dwupasową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ponad 7,3 km. W zakres inwestycji wchodzi budowa obiektów mostowych, skrzyżowań jednopoziomowych oraz urządzeń ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt. Wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca, m.in. oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jakie nowe drogi i gdzie przybędą w 2023 roku?

 

Przebieg obwodnicy Strzelec Krajeńskich

Do realizacji przyjęty został wariant obwodnicy omijający Strzelce Krajeńskie od strony północnej. Początek obwodnicy znajduje się na DK22 w rejonie miejscowości Brzoza, a trasa początkowo biegnie głównie przez tereny rolne. Na wysokości drugiego kilometra planowana obwodnica przecina drogę lokalną i przebiega w pobliżu zabudowań miejscowości Piastowo. Za trzecim kilometrem przecina drogę wojewódzką nr 156, a kawałek dalej drogę lokalną do wsi Bronowice. Następnie biegnie przez dolinę cieku Młynówka, pomiędzy stawem rybnym a kompleksem obszarów podmokłych i Jeziorem Górnym. W dalszej części trasa poprowadzona została w pobliżu zabudowań produkcyjnych miejscowości Strzelce Klasztorne, a następnie zabudowań mieszkalnych Małego Osiedla, za którym łączy się ponownie z DK22.

Mapa przebiegu obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22. Mapa: GDDKIA

Mapa przebiegu obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22

Kiedy ominiemy Strzelce obwodnicą?

Umowę z wykonawcą, firmą Colas Polska, na zaprojektowanie i budowę trasy zawarto w maju 2021 r. Opiewa ona na kwotę 78 mln zł. W listopadzie 2022 r. uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej uwieńczyło etap prac projektowych. Plac budowy został przekazany wykonawcy z końcem listopada. Planowane oddanie obwodnicy Strzelec Krajeńskich do użytku to IV kwartał 2024 r.

DK22 ominie Strzelce, szybciej na trasie Gorzów Wielkopolski – Wałcz

Obecnie DK22 jest jedyną trasą przejazdową przez Strzelce Krajeńskie w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego oraz w kierunku województwa pomorskiego i portów Trójmiasta. Odcinek drogi wykonany z kostki brukowej przechodzi przez strefę zabytkową wpisaną do rejestru zabytków, co uniemożliwia konieczną rozbudowę układu komunikacyjnego miasta. Po wybudowaniu obwodnicy i wyprowadzeniu ruchu ciężkiego poza centrum Strzelec Krajeńskich nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, komfortu jazdy oraz zwiększenie przepustowości dróg w jego granicach. Skróci się także czas podróży z Gorzowa Wielkopolskiego do Wałcza i dalej w kierunku Pomorza Gdańskiego, a emisja spalin i hałasu znacznie się zmniejszy.

Nowe obwodnice w lubuskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Obwodnica Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22 jest jedną z sześciu inwestycji przewidzianych do realizacji w województwie lubuskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Jest pierwszym zadaniem, które przeszło do etapu realizacji. Następne obwodnice są na etapie przygotowania:

  • Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29,
  • Kostrzyna nad Odrą w ciągu DK31,
  • Dobiegniewa w ciągu DK22,
  • Przytocznej w ciągu DK24,
  • Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu DK12.

Nowe obwodnice w woj. lubuskim w ramach programu budowy 100 obwodnic. Mapa: GDDKIA

Nowe obwodnice w woj. lubuskim w ramach programu budowy 100 obwodnic

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Strzelce Krajeńskie