• Facebook - conadrogach
Zachodniopomorskie: Powstaje 170 km dróg ekspresowych
Jeszcze nigdy w historii Pomorza Zachodniego w jednym czasie nie było realizowanych tylu kilometrów nowych dróg. W roku 2018 powinna zakończyć się realizacja obwodnic Koszalina i Sianowa oraz Wałcza, odcinki S6 Goleniów – Koszalin oraz obwodnica Szczecinka powinny być gotowe w 2019 roku. Na tym nie koniec bo w budowie i przetargach są kolejne odcinki dróg. Zdjęcia: conadrogach.pl

W 2016 roku w województwie zachodniopomorskim trwała realizacja odcinków dróg o łącznej długości niemal 170 km i o wartości ponad 3,5 miliarda złotych. Umowy na odcinki S6 od Goleniowa do Koszalina, obwodnicę Wałcza na drodze S10 i obwodnicę Szczecinka na drodze S11 podpisano jeszcze w II połowie 2015 roku. Natomiast umowę na realizację obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6 zawarto w marcu 2016 roku.

Drogi ekspresowe S6, S10 i S11 w realizacji

Roboty budowlane prowadzone były na odcinkach drogi ekspresowej S6 i S10 realizowanych w formule buduj – obwodnicy Wałcza, obwodnicy Koszalina i Sianowa oraz obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11 (która powstaje w ramach realizacji odcinka S6 Kołobrzeg Zachód - Ustronie Morskie).

Dla zadań realizowanych w formule projektuj i buduj – 6 odcinków drogi S6 od Goleniowa do Koszalina, oraz obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11 zakończono prace projektowe i złożono wnioski o wydanie decyzji Zezwalających na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).

Dla 3 odcinków drogi S6 (Goleniów - Nowogard, Płoty – Kiełpino i Kiełpino - Kołobrzeg) decyzje ZRID zostały wydane w grudniu 2016 roku i przekazano wykonawcom prawo dostępu do placu budowy. Pozostałe decyzje ZRID powinny zostać uzyskane w pierwszych miesiącach 2017 roku.

Od wiosny 2017 roku będzie trwała budowa wszystkich wspomnianych powyżej nowych dróg ekspresowych. Jeszcze nigdy w historii naszego regionu w jednym czasie nie było tylu kilometrów nowych dróg w realizacji. W roku 2018 powinna zakończyć się realizacja obwodnic Koszalina i Sianowa oraz Wałcza, odcinki S6 Goleniów – Koszalin oraz obwodnica Szczecinka powinny być gotowe w 2019 roku.

Nowe drogi ekspresowe S6, S10, S11 w woj. zachodniopomorskim

Przetargi na nowe odcinki A6, S3 i S6 dróg i tunel w Świnoujściu

Przetargi na zadania o łącznej długości około 90 km zostały ogłoszone w październiku 2015 roku. We wszystkich tych postępowaniach zakończono już prekwalifikacje, czyli wybrano oferentów spełniających warunki uczestnictwa w przetargu. Dla II jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa, przebudowy autostrady A6 na odcinku Dąbie – Rzęśnica, oraz rozbudowy węzła Kijewo zaproszenia do składania ofert cenowych zostały wysłane we wrześniu 2016 roku. W grudniu wysłano zaproszenia do składania ofert cenowych w przetargu na realizację drogi ekspresowej S3 od Brzozowa do Rzęśnicy. Na rozpoczęcie II etapu postępowań przetargowych oczekuje jeszcze S6 na odcinku Sianów – Słupsk i obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK nr 13.

W kwietniu 2016 roku GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. GDDKiA O/Szczecin występuje tu jako inwestor zastępczy, gdyż inwestycja ta jest zlokalizowana na terenie miasta na prawach powiatu. Podpisanie umów na realizację zadań znajdujących się na etapie postępowania przetargowego planowane jest w przyszłym roku.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Robert S
2017-01-12 20:22
Link do artykułu www.gk24.pl http://www.gk24.pl/serwisy/droga-s6/a/kazdy-glos-jest-wazny-w-sprawie-drogi-s6,11682826/
Robert S
2017-01-12 20:21
Witam serdecznie, Głos Koszaliński zainicjował podpisywanie petycji w sprawie dokończenia drogi S6 do Trójmiasta. Proszę miłośników tej drogi i wszystkich mieszkańców Pomorza o udział w akcji. Szczegóły tutaj na stonie Głosu Koszalińskiego: w sprawie dokończenia drogi S6 do Trójmiasta Tylko razem jesteśmy w stanie coś zdziałać. Pozdrawiam, Robert S

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: