• Facebook - conadrogach
Zachodniopomorskie: W 2018 r. rozpocznie się przebudowa DW109 Trzebiatów – Płoty
W 2018 roku rozpocznie się przebudowa prawie 25 kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 109 w woj. zachodniopomorskim. Trasa prowadzi z wybrzeża do przyszłej drogi ekspresowej S6 w Płotach. Zdjęcia: ZZDW

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Trzebiatów – Płoty. Termin składania ofert mija 5 stycznia 2018 roku, a inwestycja ma być zakończona do końca września 2019 r. Przebudowa zapewni komfortowy dojazd do przyszłej drogi ekspresowej S6.

Prace obejmą około 25 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 109 od wylotu drogi z Trzebiatowa w kierunku Gryfic - w miejscu, w którym zakończyła się realizowana w ramach RPO WZ na lata 2007-13, budowa ronda stanowiącego element obwodnicy Trzebiatowa.

 

Mapa przebiegu przewidzianego do przebudowy odcinka DW109Mapa przebiegu przewidzianego do przebudowy odcinka DW109. Mapa: ZZDW

Istniejąca tu nawierzchnia DW109 jest spękana, ma liczne ubytki i odkształcenia. Na odcinku szlakowym pobocza są zawyżone, co utrudnia odprowadzenie wody z jezdni, a istniejące rowy są zamulone. Na wielu odcinkach brakuje rowów odwadniających, a w miejscowościach– kanalizacji deszczowej. Droga, która aktualnie ma szerokość 6,8 do 7,7 m, zostanie na całej długości poszerzona do 7 metrów. W miejscowościach szerokość jezdni nie powinna być mniejsza niż 6,5 m przy zastosowaniu elementów spowolnienia ruchu – wysp rozdzielających pasy ruchu. Przebudowane zostaną również skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. W miejscowościach powstaną nowe albo zostaną przebudowane istniejące chodniki, ciągi pieszo- rowerowe i zatoki autobusowe – wyliczają przedstawiciele ZZDW.

 

Obecny stan drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Trzebiatów - Płoty

Obecny stan drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Trzebiatów - Płoty. Zdjęcia: ZZDW

Na odcinku tym zaprojektowano 15 nowych przepustów, natomiast jedyny obiekt mostowy w Górzycy nad rzeką Otoczką, zostanie wyremontowany. Przebudowa nie będzie obejmowała 2-kilometrowego przejścia przez Gryfice. Duże zmiany czekają natomiast mieszkańców Kłodkowa. Mieszkańcom zaproponowano tu dwa warianty przebiegu drogi wojewódzkiej nr 109. W toku konsultacji wybrano wariant z rozdzieleniem ruchu na dwie jednokierunkowe nitki prowadzące po dwóch stronach miejscowego kościoła. Na skrzyżowaniu do Zielina zaplanowano natomiast dodatkowy lewoskręt, a w miejscowości Górzyca zaprojektowano wyniesienie chodnika, który biegnie skrajem lasu, poniżej poziomu jezdni. Roboty ziemne polegające na podniesieniu terenu prowadzone też będą w samych Gryficach w obrębie dawnego przejazdu kolejowego, tak by zlikwidować widoczną na zdjęciu nieckę.

Dodajmy, że na odcinku DW109 Trzebiatów-Gryfice występuje niemal dwa razy wyższy ruch od średniego dla zachodniopomorskich dróg wojewódzkich. Przejeżdża tędy w ciągu doby średnio 3799 pojazdów. Średnia dla województwa w/g. ostatniego badania, przeprowadzonego w 2015 r wynosiła 2358 pojazdów na dobę.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: