• Facebook - conadrogach
Zachodniopomorskie wielkim placem budowy dróg ekspresowych i obwodnic
Powstają nowe drogi ekspresowe i obwodnice w woj. zachodniopomorskim. Kolejne inwestycje w przygotowaniu. Zdjęcia: GDDKIA

Mijający 2017 rok był bardzo obfitujący w nowe inwestycje drogowe w oj. zachodniopomorskim. Kontynuowane były rozpoczęte we wcześniejszych latach inwestycje jak np. budowa drogi ekspresowej S6 i obwodnic, wybierano również wykonawców i podpisywano umowy na kolejne duże inwestycje m.in. przebudowę autostrady A6.

– Według stanu na koniec 2017 roku mamy w realizacji 14 kontraktów o łącznej długości ponad 222 kilometrów, wartość tych inwestycji przekracza 5 miliardów złotych. To absolutny rekord patrząc na wcześniejsze lata w naszym regionie – mówi Łukasz Lendner Dyrektor GDDKiA O/Szczecin.

Rząd zapewnił pieniądze na kolejne duże inwestycje w regionie. Jest to realizacja drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Troszyn i S11 Koszalin – Bobolice, obwodnicy Myśliborza i Węgorzyna oraz przygotowanie dla pozostałych dróg odcinków dróg ekspresowych.

– Decyzje te sprawiają, iż obecnie mamy w realizacji bądź w przygotowaniu wszystkie nasze docelowe drogi ekspresowe, łącznie z zachodnią obwodnicą Szczecina – dodaje Łukasz Lendner. Wyremontowanych zostało również 94 km dróg i zrealizowano wiele zadań z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Mapa realizacji nowych dróg ekspresowych i obwodnic w woj. zachodniopomorskim w 2017 r

Stan realizacji inwestycji drogowych w woj. zachodniopomorskim na koniec 2017 r. Mapa: GDDKIA

 

Powstają nowe drogi ekspresowe

Obecnie trwa już realizacja 14 dużych zadań inwestycyjnych. Spośród nich 9 to odcinki, na które umowy zostały już zawarte w latach 2015-2016. Na wszystkich tych inwestycjach trwają już roboty budowlane. Jest to przede wszystkim droga ekspresowa S6 od Goleniowa do Koszalina, na tych 6 zadaniach roboty budowlane rozpoczęły się wiosną tego roku, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6, obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11 i obwodnica Wałcza w ciągu drogi S10. Zakres robót realizowanych na tych kontraktach cały czas rósł. Na niektórych fragmentach zostały już wykonanie pierwsze warstwy bitumiczne. Większość tych inwestycji powinna zakończyć się w 2019 roku.

 

Powstaje 120 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 - zdjęcia lotnicze

Budowa drogi ekspresowej S6 w woj. zachodniopomorskim

 

Zawarto umowy na nowe kilometry drogi S3 i przebudowę autostrady A6

W 2017 roku zostały podpisane umowy na realizację 5 inwestycji. We wrześniu zostały zawarte kontrakty na przebudowę autostrady A6 Szczecin Dąbie-Rzęśnica, rozbudowę węzła Szczecin Kijewo i budowę II jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa. W grudniu natomiast zostały podpisane umowy na realizację odcinków Brzozowo - Miękowo i Miękowo-Rzęśnica drogi ekspresowej S3. Roboty budowlane rozpoczęły się na przebudowie autostrady A6 na odcinku Szczecin – Dąbie – Rzęśnica. Pozostałe zadania są realizowane w formule projektuj i buduj, w związku z tym trwają prace projektowe, a roboty budowlane będą się rozpoczynać w 2018 i 2019 roku.

Znikną betonowe płyty na autostradzie A6

Budimex z umowami na S3 Brzozowo - Rzęśnica

 

Nowe umowy na początku 2018 roku

W I kwartale przyszłego roku powinny zostać jeszcze podpisane umowy na kolejne inwestycje. Będzie to obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 i tunel w Świnoujściu łączący wyspy Uznam i Wolin. GDDKiA jest inwestorem zastępczym tego ostatniego zadania.

 

Mapa przebiegu tunelu drogowego w Świnoujściu

Mapa przebiegu tunelu drogowego w Świnoujściu. Mapa: GDDKIA

Kolejne projekty w przygotowaniu

Rok 2017 był również kluczowy w zakresie prac przygotowawczych dla przyszłych inwestycji. Bardzo ważnym wydarzeniem była aktualizacja Programu Budowy Dróg Krajowych w lipcu 2017 roku. W dokumencie tym zostały zagwarantowane pieniądze na dwa bardzo ważne projekty – drogę S3 od Świnoujścia do Troszyna i drogę S11 od Koszalina i Bobolic. Dla obu tych zadań trwają obecnie prace przygotowawcze.

 

Powstanie dokumentacja projektowa dla drogi S11 na odcinku Bobolice – Szczecinek.

S3 Świnoujście – Troszyn czeka na decyzję środowiskową

 

Również dwie mniejsze obwodnice otrzymały finansowanie na realizację. Powstaną obwodnice Myśliborza w ciągu DK 26 i Węgorzyna w ciągu DK 20. Obecnie trwa aktualizacja dokumentacji dla tych zadań. W przyszłym roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę tych obwodnic.

Ministerstwo Infrastruktury i budownictwa przyznało też finansowanie na prace przygotowawcze dla drogi S11 na odcinku Bobolice – Szczecinek i S10 na odcinku Szczecin – Piła. Pozwoliło  to na ogłoszenie postępowań przetargowych na te dokumentacje. Pod sam koniec roku zostały również przyznane środki finansowe na przygotowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Decyzje te pozwalają z wyprzedzeniem przygotowywać kolejne duże inwestycje na zachodniopomorskich drogach krajowych, tak aby wybudować całą sieć dróg ekspresowych i autostrad.

Remonty i utrzymanie

W roku 2017 był również rekordowy pod względem remontów istniejących dróg. Łącznie wyremontowano 94 kilometry dróg krajowych nr 6, 10, 11, 13, 20, 26 i 31. Wyremontowano miedzy innymi 6 odcinków drogi krajowej nr 10.Na drodze nr 31 nowa nawierzchnia pojawiła się na odcinku prowadzącym przez miejscowości Radziszewo i Daleszewo. Wyremontowano również wiele odcinków dróg krajowych nr 6 i 11, które zostaną w przyszłości zastąpione przez drogę S6.

- Nasze działania doprowadziły do tego, że ma przestrzeni ostatnich lat znacząco poprawił się stan techniczny dróg, którymi zarządzamy. Ponad 82 % nawierzchni jest w stanie dobrym, to najlepszy wynik w kraju – mówi Grzegorz Dziedzina Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Zarządzania drogami i mostami.

W ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zrealizowano 20 zadań poprawiających bezpieczeństwo na naszych drogach. Nowe chodniki zostały wykonane między innymi w Czaplinku na DK 20, Góralicach na DK nr 26, Radziszewie i Witnicy na DK nr 31. W Dzwonowie i Czaplinku dokonano korekt/przebudów skrzyżowań. Wykonano łącznie 23 nowe zatoki autobusowe wraz z chodnikami będącymi dojściem do nich.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Johny
2018-03-03 11:11
Postępy widać gołym okiem. Co tydzień przejeżdżam zach-pomorskie i krótko mówiąc się dzieje ! Nie mogę doczekać się dwupasmówki bezpłatnej a nie polskich autostrad aka Kulczykowego wydymactwa.
JAG
2018-01-01 19:39
Dziwna sprawa, ale S6 skończy się w Sianowie. Budowa drogi dalej na wschód utknęła. Przetarg zamarł, nic się nie dzieje. Dziwne.
adam
2017-12-31 17:23
po co, zachpom trzeba omijać
slawek
2017-12-31 12:02
Patrząc na mapę Zachodniopomorskiego, brakuje mi środka, bieda taka na tych drogach, wszystkie główne trasy przebiegają po obrzeżach województwa. Widzę tutaj miejsce przynajmniej na jedną krajówkę o przebiegu południkowym.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: