Zachodniopomorskie: Wygodniej nad morze - nowa berlinka DW142 służy kierowcom
Berlinka przejezdna. Zakończyła się przebudowa DW142 w woj. zachodniopomorskim. Zdjęcia: ZZDW

Zakończył się II etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 142 popularnie zwanej berlinką lub chociwelką. Prace objęły 22 kilometrowy odcinek starej drogi wykonanej z betonowych płyt. Zniknęły uciążliwe płyty, a w ich miejsce pojawiła się nowa, komfortowa nawierzchnia. Przebudowano skrzyżowania, wiadukty i mosty. Inwestycja była jedną z ważniejszych w ostatnim czasie na drogach województwa zachodniopomorskiego.

Droga wojewódzka nr 142 łączy drogę ekspresową S3 z drogą krajową nr 20 i pełni ważną rolę dla ruchu w pasie zachodniego wybrzeża kraju. Droga jest najbardziej wysuniętym na wschód zachodnim fragmentem tzw. berlinki czyli autostrady, która przed II wojną światową miała połączyć Berlin ze znajdującym się na wschodnich rubieżach Rzeszy - Królewcem.

Zakończone zadanie jest drugim etapem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 142. W pierwszym etapie realizowanym w ramach RPO WZ na lata 2007-13 przebudowano 13-kilometrowy odcinek Krzywnica-Lisowo.

W ramach drugiego etapu droga była przebudowywana na 22-kilometrowym odcinku, w ciągu którego znajduje się szereg obiektów inżynierskich. Wyremontowano wiadukty oraz dwa mosty - nad rzeką Małką w pobliżu Warchlinka i nad rzeką Iną w pobliżu Sowna. Dwa nieczynne wiadukty i jedno przęsło mostu zostały rozebrane. Przebudowane zostały również niebezpieczne skrzyżowania. Na skrzyżowaniach z drogą gminną na Strumiany i drogą gminną do Warchlina, odsunięto zjazdy z wiaduktów, tak by przęsła nie przysłaniały kierowcom widoczności w momencie zjazdu na drogę nr 142.

Prowadzone prace przysparzały dużo utrudnień kierowcom. Na czas robót pojawiła się konieczność zamknięcia drogi, która wynikała z zastosowania tu tzw. „rubblizingu”, czyli rozkruszenia na miejscu betonowych płyt, z których zbudowano berlinkę i wykorzystaniu ich jako podbudowy nowej drogi. Na tak przygotowanym podłożu położono nową nawierzchnię bitumiczną.

Duża przebudowa objęła również skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr142 i 106 (Nowogard - Stargard Szczeciński). Powstała tu łącznica oraz dwa ronda po obu stronach wiaduktu. Utrudnienia występują nadal na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S3/A6, która jest aktualnie przebudowywana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 142 to najdroższe z tegorocznych zadań na drogach wojewódzkich realizowanych przez samorząd województwa. Realizacja inwestycji wyniosła około 51 mln zł i sfinansowana została ze wsparciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: