1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zgoda na budowę ekspresowej trasy na północy Krakowa. Salini ruszy z budową S7?

Zgoda na budowę ekspresowej trasy na północy Krakowa. Salini ruszy z budową S7?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-07-22
Zgoda na budowę ekspresowej trasy na północy Krakowa. Salini ruszy z budową S7?
Budowa drogi ekspresowej S7 na północ od węzła Widoma już trwa. Czy Salini ruszy z odc. do Krakowa? Zdjęcia: GDDKIA
Jest zielone światło dla budowy ekspresowej wylotówki na północy Krakowa. Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na odcinku drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma z włączeniem do istniejącego węzła Kraków Nowa Huta. Odcinek będzie miał ponad 18 km i w granicach Krakowa będzie miał dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej z nich. Powstaną cztery węzły, w tym węzeł Mistrzejowice, do którego włączona zostanie S52 Północna Obwodnica Krakowa. Jej budowa ruszyła kilka dni temu.

Wreszcie możliwa jest budowa dróg ekspresowych na północ od Krakowa. Niedawno po wydaniu ZRID-u uruchomiono prace dla 7 kilometrowego odcinka Północnej Obwodnicy Krakowa (droga S52), a teraz zielone światło dostał odcinek drogi ekspresowej S7 Kraków Nowa Huta – Widoma. Dwie trasy połączą się na węźle Mistrzejowice.

Łopaty wbite pod budowę Północnej Obwodnicy Krakowa w ciągu drogi S52

Mapa drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa - odcinki w budowie

Mapa drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa - odcinki w realizacji. Mapa: GDDKIA

W ramach budowy odcinka S7 od węzła Widoma do węzła Kraków Nowa Huta powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 18,3 km wraz z obiektami inżynierskimi, węzłami, przebudową dróg poprzecznych, budową dróg dojazdowych umożliwiających obsługę komunikacyjną przyległego terenu.

Kraków: Rozkręca się remont wiaduktu na Zakopiańskiej. Zmiany na A4

Na obszarze Krakowa droga ekspresowa będzie miała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Poza obszarem będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci pas. Wybudowane zostaną 42 obiekty inżynierskie, w tym estakada o długości ok 1,5 km, zlokalizowana mniej więcej od ul. Gustawa Morcinka do ul. Petofiego (węzeł Mistrzejowice). Powstaną cztery węzły drogowe: Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice oraz Kraków Grębałów.

Czarne chmury nad budową Zakopianki. Nie pojedziemy S7 Lubień – Naprawa

Inwestycja obejmuje również przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej niezwiązanej z drogą kolidującej z projektowanym układem drogowym (m.in. linie elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, wodociągi, kanalizacje i inne), budowę nowych urządzeń infrastruktury technicznej dla potrzeb drogowych (oświetlenie, kanalizacja deszczowa, kanał technologiczny) oraz budowę urządzeń ochrony środowiska (przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, urządzenia podczyszczające wody opadowe itd.)  i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (bariery, oznakowanie, ogrodzenie drogi).

Wykonawcą zadania jest Salini Impregilo S.p.A ( niedawno zmieniła się nazwa wykonawcy Salini Impregilo S.p.A./ Salini Impregilo S.p.A. Oddział w Polsce na Webuild S.p.A /Webuild S.p.A. Oddział w Polsce), z którą umowę na projekt i budowę podpisano pod koniec października 2018 r. Prace zgodnie z umową wyniosą ponad 1,07 mld zł.

Niestety włoskie Salinii nie wywiązało się z wielu inwestycji drogowych w Polsce. Warto dodać, że na etapie przetargu inwestor (GDDKIA) próbował wykluczyć wykonawcę z tego przetargu, ale okazało się to niemożliwe w świetle obowiązujących przepisów.

Budowa drogi ekspresowej S7 w Małopolsce

Realizacja brakującej trasy S7 Małopolsce (oprócz odcinków Zakopianki S7 Lubień - Rabka Zdrój) obejmuje 55,6 km fragment na północ od Krakowa. Inwestycja została podzielona na krótsze odcinki realizacyjne:

  • S7 Moczydło - Miechów, dł. ok. 18,7 km 
  • S7 Miechów - Szczepanowice, dł. ok. 5,3 km
  • S7 Szczepanowice - Widoma, dł. ok. 13,1 km
  • S7 Widoma - Kraków Nowa Huta, dł. ok. 18,3 km

Droga ekspresowa S7 docelowo będzie miała około 720 km długości i będzie najdłuższą drogą ekspresową w Polsce. Droga S7 jest częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 przebiegającej od Gdańska przez Warszawę do granicy państwa ze Słowacją w miejscowości Chyżne.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Kraków