1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zielone światło do budowy obwodnicy Brzegu z nowym mostem na Odrze

Zielone światło do budowy obwodnicy Brzegu z nowym mostem na Odrze

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-21
Zielone światło do budowy obwodnicy Brzegu z nowym mostem na Odrze
Obwodnica Brzegu z nowym mostem przez Odrę powstanie w ciągu DK39. Zdjęcia: GDDKIA
Obwodnica Brzegu (woj. opolskie) będzie częścią drogi krajowej DK39 i ominie miejscowość od zachodu. W jej ciągu powstanie nowy most na Odrze. Drogowcy właśnie dostali decyzję środowiskową co otwiera drogę do realizacji inwestycji. Obwodnica pozwoli na skomunikowanie północnej części województwa opolskiego z autostradą A4 i będzie stanowiła uzupełnienie istniejącej obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 94.

Budowa obwodnicy Brzegu może ruszać. Ważnym krokiem do realizacji trasy z ok. kilometrowym mostem przez Odrę było wydanie decyzji środowiskowej. Zatwierdziła ona wariant przebiegu drogi DK39 rekomendowany przez drogowców - W1d. Obwodnica ominie Brzeg od zachodniej strony. Przypominamy, ze na etapie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego biuro projektowe przeanalizowało pięć wariantów.

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) na realizację obwodnicy Brzegu w ciągu DK39 o długości 8,7 km. To pierwsza decyzja administracyjna dla tej inwestycji, która definiuje przebieg przyszłej trasy – podkreślają przedstawiciele opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Trasa obwodnicy (droga klasy GP) będzie przebiegać po zachodniej stronie miasta Brzeg i rozpocznie się w miejscu istniejącego skrzyżowania dróg krajowych nr 94 i 39. Na końcowym odcinku trasa włączy się do istniejącego przebiegu DK39 poprzez skrzyżowanie typu rondo. Dzięki nowej przeprawie przez Odrę połączy odcinki istniejącej DK39 po północnej i południowej stronie Brzegu.

W ciągu obwodnicy Brzegu powstaną skrzyżowania typu rondo oraz obiekty inżynierskie, w tym wspomniany most przez Odrę o długości ok. 700 m. Planowana jest też budowa Obwodu Utrzymania Drogi w obrębie planowanego ronda na skrzyżowaniu DK94 i DK39 oraz parkingów dla obu kierunków.

Mapa przebiegu obwodnicy Brzegu w ciągu DK39

Mapa przebiegu obwodnicy Brzegu w ciągu DK39

Mapa: GDDKIA

Kiedy ruszy budowa obwodnicy Brzegu?

Obwodnica Brzegu jest pierwszą z czterech inwestycji zapisanych w rządowym programie, która wkroczyła na etap uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jej budowa będzie możliwa po zakończeniu prac projektowych i ogłoszeniu przetargu na realizację w systemie projektuj i buduj.

- Decyzja środowiskowa pozwala na kontynuację prac projektowych, tj. sfinalizowanie etapu Koncepcji programowej oraz uwzględnienie jej postanowień w przygotowywanych dokumentach do ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację tej inwestycji. Rozpoczęcie robót budowlanych planujemy w 2027 r., po opracowaniu dokumentacji projektowej oraz uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – zapowiadają drogowcy.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 39 Utrudnienia na drodze 94 Jak dojadę - Brzeg