1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Znowu prace na autostradzie A1 Świerklany - Mszana

Znowu prace na autostradzie A1 Świerklany - Mszana

  1. conadrogach.pl
  2. GDDKiA
  3. 2014-08-04
Znowu prace na autostradzie A1 Świerklany - Mszana
Autostrada A1 Świerklany - Gorzyczki, most w Mszanie, fot. GDDKiA
Pod koniec lipca ekipy budowlano-remontowe ponownie weszły na południowy odcinek autostrady A1 Świerklany - Mszana. Powodem, jak informują drogowcy, jest poprawa odwodnienia na tym odcinku trasy. Prace prowadzone na długości 4 km potrwają do połowy sierpnia. Wprowadzono ograniczenie prędkości do 60 km.
Na odcinku A1 od Świerklan do Mszany położonym  na terenach objętych oddziaływaniami eksploatacji złóż górniczych doszło do osiadania terenu co spowodowało zmianę spadków jezdni i pogorszenie jej odwodnienia. Roboty drogowe mają poprawić odwodnienie jezdni poprzez wyprofilowanie powierzchni i nadanie jej pożądanych spadków ułatwiających odprowadzenie wody, w trakcie występowania opadów atmosferycznych.

Firma Intercor w ramach kontraktu „Dokończenie budowy autostrady A-1 odc. od węzła Świerklany (bez węzła) do granicy państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach" wykona frezowanie istniejącej nawierzchni, a w jej miejsce ułoży nowe warstwy nadając im odpowiednie spadki. Aby woda nie zalegała przy krawędzi jezdni zostaną ułożone dodatkowe odcinki odwodnienia przykrawędziowego, oraz studzienki odbierające z niego wodę.


- W trakcie realizacji dokończenia budowy autostrady A1 na odc. od węzła Świerklany (bez węzła) do granicy państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach na terenach objętych oddziaływaniami eksploatacji złóż górniczych, prowadzonych przez KWK Borynia i KWK Jas-Mos należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, prowadzone były sukcesywnie obserwacje geodezyjnie. Wykazały one, iż z chwilą ustąpienia aktywności efektów oddziaływań eksploatacji górniczej, korekty odwodnienia będą wymagały dwa odcinki jezdni - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Prace na tym odcinku autostrady A1 rozpoczęły się 28 lipca i potrwają jeszcze do trzech tygodni. Z uwagi na umiarkowane natężenie ruchu na tym odcinku autostrady do chwili obecnej nie stwierdzono opóźnień spowodowanych zatorami w przejeździe po nim.  Mając na względzie prowadzoną eksploatację złóż kopalnych w tym rejonie oraz możliwość ujawnienia się jej efektów nawet po długim okresie czasu, po jej zakończeniu, nie można wykluczyć w przyszłości konieczności dokonania kolejnych, niezbędnych korekt korpusu drogowego - zaznaczają drogowcy.
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Jak dojadę - Mszana