SIERADZ - MAPA SAMOCHODOWA

SIERADZ - NA MAPIE

Sieradz - miasto powiatowe położone w centralnej Polsce, w zachodniej części województwa łódzkiego (w latach 1975-1998 Sieradz był siedzibą władz województwa sieradzkiego). Leży w Kotlinie Sieradzkiej, nad Wartą, przy ujściu jej lewego dopływu – Żegliny. Miasto liczy ok. 44 tys. mieszkańców bytujących na ponad 51 km kw. Główne drogi Sieradza to droga ekspresowa S8, drogi krajowe nr 12 i 83 oraz drogi wojewódzkie nr 479 i 480.

Sieradz

Sieradz zachował do dziś średniowieczny układ urbanistyczny a jego perełkami są gotycki kościół farny pw. Wszystkich Świętych (z ok. 1370 r.) a także gotycki kościół podominikański (obecnie urszulanek) z budynkiem poklasztornym. We wschodniej części miasta zlokalizowane jest także stanowisko archeologiczne – grodzisko z XII-XIV w., na którym odkryto relikty jednej z najstarszych w naszym kraju budowli ceglanych (ok. XIII w.), prawdopodobnie rotundy kościoła.

Drogi w Sieradzu

Najważniejszą dla Sieradza drogą jest droga ekspresowa S8, biegnąca południowymi obrzeżami miasta. Jest to jedna z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Docelowo będzie miała długość 565 km. Jej budowa jest mocno zaawansowana, wiele odcinków oddano już do ruchu, trwa budowa lub postępowania przetargowe na kolejnych. Ma priorytetowe znaczenie dla ruchu tranzytowego między południowo-zachodnią i północno-wschodnią częścią kraju. Każdy nowy odcinek drogi ekspresowej jest równoznaczny z przełożeniem ruchu ze „starej” drogi krajowej nr 8, jednej z najbardziej niebezpiecznych w Polsce, nazywanej często drogą śmierci. Śladem krajowej 8-ki (w tym także S8-ki) przez Polskę wiedzie także droga międzynarodowa E67 – trasa europejska pośredni relacji północ-południe, łącząca Europę Środkową z Finlandią. Na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana jest Via Baltica. Biegnie przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Czechy a jej długość to 1673 km.

Na węźle Sieradz Południe, na południowo-zachodnich rogatkach miasta, do drogi S8 dołącza droga krajowa nr 12, która w ten sposób omija – wraz z drogą ekspresową – centrum Sieradza obwodnicą od południa. DK12 to jedna z najważniejszych i najdłuższych w naszym kraju dróg na osi wschód-zachód. Biegnie od granicy polsko-niemieckiej w Łęknicy (województwo lubuskie) do Dorohuska na granicy państwa z Ukrainą (województwo lubelskie). Ma długość 757 km. Mija m.in. Żagań, Głogów, Leszno, Jarocin, Kalisz, Piotrków Trybunalski, Opoczno, Radom, Puławy i Chełm. Dla Sieradza stanowi bezpośrednie połączenie z województwem wielkopolskim na zachodzie i mazowieckim na wschodzie.

W mieście swój bieg zaczyna także krajowa droga nr 83. To krótka, 55-kilometrowa, krajówka, łącząca Turek (województwo wielkopolskie) z drogą ekspresową S8 w Sieradzu. DK83 startuje na węźle Sieradz Wschód w ciągu S8-ki (i biegnącej wraz z nią krajowej 12-ki), przejeżdża nad Wartą po czym biegnie przez Sieradz ze wschodu na zachód, przecinając centrum ulicami Sienkiewicza i Wojska Polskiego.

Przez Sieradz biegną dwie drogi wojewódzkie (obie zaczynają swój bieg w granicach miasta): 479 i 480. pierwsza to 29-kilometrowa trasa, łącząca miasto z Dąbrówką. DW479 startuje na wschodnich rogatkach miasta (na skrzyżowaniu Uniejowskiej i Sienkiewicza odbija od drogi krajowej nr 83) i kieruje się na północ. 480-ka ma długość 40 km, łączy Sieradz i Szczerców. Droga zaczyna bieg na południu Sieradza, na skrzyżowaniu 1 Maja i Jana Pawła II. Dociera do Krakowskiego Przedmieścia, gdzie skręca w prawo i opuszcza miasto, kierując się na południe (po drodze przecina jeszcze biegnące wspólnie S8-kę i krajową 12-kę).

SIERADZ - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Sieradz. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Sieradz. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
zobacz aktywną mapę

SIERADZ - WAŻNE MIEJSCA NA DROGACH

SIERADZ - GŁÓWNE DROGI i ULICE

S8

Droga ekspresowa S8
Magnice - Wrocław - Oleśnica - Syców - Kępno - Wieruszów - Wieluń - Złoczew - Sieradz - Zduńska Wola - Łask - Pabianice - Rzgów - Łódź - Piotrków Trybunalski - Tomaszów Mazowiecki - Rawa Mazowiecka - Mszczonów - Nadarzyn - Janki Małe - Warszawa - Marki - Radzymin - Wyszków - Trzcianka - Ostrów Mazowiecka - Zambrów - Stare Jeżewo - Białystok

12

Droga krajowa 12
granica państwa (Niemcy) - Łęknica - Żary - Żagań - Szprotawa - Przemków - Głogów - Leszno - Gostyń - Jarocin - Pleszew - Kalisz - Sieradz - Łask - Piotrków Trybunalski - Sulejów - Opoczno - Radom - Zwoleń - Puławy - Piaski - Chełm - Dorohusk - granica państwa (Ukraina)

83

Droga krajowa 83
Turek - Dobra - Sieradz

479

Droga wojewódzka 479
Dąbrówka - Sieradz

480

Droga wojewódzka 480
Sieradz - Widawa - Szczerców

POWIĄZANE Z MIEJSCOWOŚCIĄ SIERADZ
obwodnica Sieradza

POPULARNE W CONADROGACH.PL