100 kilometrów S19 na Podlasiu na etapie decyzji środowiskowych
Odcinki S19, na które złożono już wnioski o wydanie decyzji środowiskowych, stanowią około 100-kilometrowy fragment przyszłego szlaku Via Carpatia, łączącego kraje bałtyckie z południem Europy, jak i samej drogi ekspresowej S19 Białystok – Lublin. Zdjęcia: GDDKIA

Został złożony drugi wniosek o decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 na Podlasiu. To odcinek Ploski – Chlebczyn. Na decyzję środowiskową czeka też fragment S19 od węzła Białystok Zachód do Plosek. Łącznie to około 100 km przyszłej drogi ekspresowej S19 w ciągu międzynarodowej trasy Via Baltica.

W piątek 4 stycznia trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na odcinek drogi ekspresowej S19 od miejscowości Ploski nad Narwią, do Chlebczyna na południe od Bugu.

- Do RDOŚ złożone zostały kompletne analizy wszystkich opracowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej wraz ze wskazaniem wariantu najkorzystniejszego środowiskowo, a tym jest wariant III, który jednocześnie został przewidziany przez GDDKiA jako wariant realizacyjny – wyjaśniają drogowcy z podlaskiego oddziału GDDKIA.

Wariant obejmuje budowę odcinka drogi ekspresowej S19 o długości ok. 68,76 km wraz z obwodnicą Bielska Podlaskiego, w ciągu odcinka drogi krajowej nr 66 o długości ok. 5,9 km.

To drugi wniosek o DŚU dla S19 na Podlasiu - we wrześniu ubiegłego roku złożony został wniosek na odcinek od węzła Białystok Zachód (dawniej Choroszcz) do Plosek.

Decyzja środowiskowa wskaże przebieg S19 - południowej obwodnicy Białegostoku

 

- Decyzja środowiskowa jest pierwszym z istotnych kroków do realizacji całej inwestycji. To ona wyznaczy korytarz, w którym „eska” ma się zmieścić. Procedura wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych przewiduje także udział społeczeństwa i możliwość zgłoszenia uwag, wniosków, postulatów - zaznaczają drogowcy.

Oba fragmenty S19, na które złożone zostały wnioski o wydanie decyzji środowiskowych, stanowią istotny, przeszło 100-kilometrowy fragment przyszłego szlaku Via Carpatia, łączącego kraje bałtyckie z południem Europy, jak i samej drogi ekspresowej S19 Białystok – Lublin.

S19 w woj. podlaskim

Droga ekspresowa S19 w Podlaskiem ma mieć 194 km. Pobiegnie od granicy z Białorusią w Kuźnicy przez Sokółkę, Korycin do Choroszczy koło Białegostoku, łącznie z południową obwodnicą Białegostoku i dalej na południe w kierunku Bielska Podlaskiego, Siemiatycz do Chlebczyna - do granicy woj. mazowieckiego z lubelskim. S19 ma być projektowana jako droga dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę plus pasami awaryjnym i rozdzielającym. Jej realizację podzielono na odcinki:

  • S19 Kuźnica – Sokółka o długości około 12,5 km

  • S19 Sokółka – Korycin z obwodnicą Sokółki o długości ok. 33,7 km

  • S19 Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo – Choroszcz z odcinkiem DK65 (w. „Sochonie” - Dobrzyniewo). Tu 40 km trasy powstanie jako droga ekspresowa, pozostałe 15,5 km jako droga główna przyśpieszona GP (z czego 5,5 km o przekroju 2+1 oraz 10 km o przekroju 1x2)

  • S19 Południowa obwodnica Białegostoku – odc. od węzła Białystok Zachód –Ploski. Trasa będzie miała około 42 km w standardzie drogi ekspresowej i ponad 13 km w standardzie GP

  • S19 Ploski – Chlebczyn z obwodnicami Bociek, Dziadkowic i Siemiatycz. Powstanie ok. 68 km drogi ekspresowej i 7 km w standardzie GP.

 

Via Carpatia

Na terenie Polski Via Carpatia przebiega szlakiem: S61 na odcinku granica państwa – Augustów – Ełk, S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik), S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód), A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa. Długość polskiej części szlaku liczy łącznie 1533 km (wraz z odnogami w kierunku portów bałtyckich i granicy z Ukrainą, tj. drogami S12 i S17).

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

krzysztof
2019-04-08 00:59
Pan Marcin nie ma pojęcia o Puszczy Knyszyńskiej i nie może zrozumieć,że istnieją ważniejsze rzeczy na tym świecie niż jego dojazdy do pracy. Notabene też często jeżdżę do Sokółki wcale nie ma tam dużego ruchu , tylko dużo kierowców idiotów i mało policji.
Marcin
2019-03-24 21:57
Jeśli S19 ma być również dla ludzi, a nie tylko dla tranzytu, to powinna przebiegać przez Czarną Białostocką do Sokółki. Jeżdżę tamtędy prawie codziennie i wiem, że dojeżdżający do pracy/rodziny w Białymstoku to najczęściej korzystający z tej drogi i jest ich bardzo wielu. Nikt nie będzie nadkładał kilkadziesiąt kilometrów i godziny codziennie na dojazd, więc ludzie z tych rejonów i tak będą jeździć starą trasą, która przez gęstość ruchu zwłaszcza w godzinach szczytu i zimą jest niebezpieczna. A jak Warszawiacy czy inni eko i decydenci nie rozumieją o czym piszę, to niech jeżdżą do Łodzi przez Płock, albo do Radomia przez Skierniewice to zrozumieją. A Puszcza Knyszyńska ? Duży las sosnowy nasadzony głównie przez ludzi, który jedynie przy drodze wygląda na mieszany i tylko z nazwy jest puszczą, bo np. do Białowieskiej to mu daleko. Ale "eko" widzą tylko zielone na mapie i nazwę i już się napalają.
piter
2019-03-17 22:54
S19 nie pojdze po starodrozu na czarna bialostocka ,bo od dawna planowany jest lacznik S16
czlek
2019-01-20 13:10
Ciekawe, że nie ma wzmianki o nowym moście na rzece Bug między Siemiatyczami a Chlebczynem
Pani Anno
2019-01-11 08:04
Jeżeli pisowcy dopną swego to s19 pójdzie przez czarną białostocką a nie Korycin...

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: