18 miesięcy na budowę nowego węzła na A4 koło Krakowa
Umowa na budowę węzła Niepołomice w ciągu A4 podpisana. Mapa: GDDKIA

Powstanie nowy węzeł na odcinku autostrady A4 Kraków Wieliczka – węzeł Targowisko. Umożliwi on zjazd z autostrady A4 w Podłężu co wpłynie na usprawnienie komunikacji, poprawę bezpieczeństwa na samej A4 i dalszy rozwój gminy Niepołomice i okolic Krakowa. Węzeł Niepołomice powinien być gotowy do połowy 2020 roku.

- Węzeł Niepołomice, to inwestycja umożliwiająca dalszy rozwój wschodniej części aglomeracji krakowskiej, bo pozwala kolejnym przedsiębiorcom na dogodną komunikacyjnie lokalizację dla ich firm. Umożliwi rozwój firmom, które już są w niepołomickiej strefie inwestycyjnej. Skróci się droga dojazdu do autostrady i S7 – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas podpisywania umowy.

Umowa na budowę węzła Niepołomice w ciągu A4 została zawarta z polsko-litewskim konsorcjum firm: TRAKCJA PRKiI S.A. z Warszawy i AKCINẺ BENDROVẺ „KAUNO TILTAI” z Kowna. Koszt budowy zjazdu z autostrady A4 na wysokości jej przecięcia z drogą wojewódzką 964 wyniesie 48 mln złotych. 27,5 mln złotych pochodzić będzie z budżetu centralnego, których dysponentem została Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 20,5 mln zł pochodzi z budżetu samorządów – województwa małopolskiego, powiatu wielickiego, gminy Niepołomice.

Zgodnie z umową prace mają trwać 15 miesięcy od momentu jej podpisania. Do czasu realizacji nie są wliczane okresy zimowe czyli od 15 grudnia do 15 marca. Oprócz budowy węzła Niepołomice (zjazd w standardzie pełnego węzła, obsługujący wszystkie kierunki komunikacyjne) prace obejmują również rozbudowę drogi wojewódzkiej DW964

Codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4300 samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która obecnie zajmuje ok. 500 ha gruntów i pracuje w niej ok. 4500 osób powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8000 osób, co wygeneruje dużo większy ruch pojazdów. Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką (Obszar Natura 2000) i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej DW964.

Po wybudowaniu węzeł drogowy na skrzyżowaniu A4 oraz drogi wojewódzkiej DW964 umożliwi bezpośredni dojazd z autostrady nie tylko do miejscowości bezpośrednio przylegających do autostrady, ale także miejscowości bardziej odległych, które są dużymi skupiskami zabudowy i ludności. Bezpośrednio w rejonie proponowanego węzła znajdują się atrakcyjne turystycznie Wieliczka i Niepołomice.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: