Archeolodzy przekopią teren pod budowę drogi S5
- A.K.
- conadrogach.pl, GDDKiA
- 2017-02-14
13 lutego 2017 r podpisano umowy na wykonanie pierwszych badań archeologicznych na trasie przyszłej budowy drogi ekspresowej S5. Podpisane umowy dotyczą wykonania badań wykopaliskowych na wybranych stanowiskach archeologicznych 1 i 3 odcinka planowanej trasy S5 (Nowe Marzy-Dworzysko; Aleksandrowo- Tryszczyn).
Badania pozostałych stanowisk archeologicznych na trasie drogi ekspresowej S5, rozpoczną się dopiero po uzyskaniu decyzji ZRID.
- W następnych tygodniach planowane jest podpisanie umów na kolejne stanowiska znajdujące się na trasie przyszłej budowy. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie stanowiska planowane do badań przed uzyskaniem ZRID, znajdują się wyłącznie na obszarach zarządzanych przez Skarb Państwa (Lasy Państwowe, Agencje Nieruchomości Rolnych, Gminy). Są to więc tereny, do których Inwestor (GDDKiA ) ma dostęp po zawarciu stosownych porozumień i uzyskaniu odpowiednich pozwoleń – informuje bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Droga ekspresowa S5 to jedna z największych realizowanych obecnie inwestycji drogowych. Budowę prawie 130 km drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim podzielono na odcinki:
- Nowe Marzy – Dworzysko
- Dworzysko – Aleksandrowo
- Aleksandrowo – Tryszczyn
- Tryszczyn – Białe Błota
- Białe Błota – Szubin
- Szubin – Jaroszewo
- Jaroszewo – gr. województwa
Droga ekspresowa S5 będzie liczyła około 365 km. Połączy Wrocław, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz i Grudziądz. Połączy Autostradową Obwodnicę Wrocławia A8 na węźle Wrocław Północ z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza. Przez AOW będzie umożliwiała dojazd do autostrady A4. W Poznaniu połączy się z drogą ekspresową S11, a w Bydgoszczy z drogą ekspresową S10. Tworzy obwodnice Trzebnicy, Żmigrodu, Rawicza, Leszna, Śmigla, Kościana, Stęszewa, Kostrzyna, Gniezna, Żnina, Szubina i Świecia, Wschodnią Obwodnicę Poznania, Żnina oraz Zachodnią i Północną Obwodnicę Bydgoszczy.