1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A18 - na ZRID i przebudowę czeka odcinek na połączeniu z A4

Autostrada A18 - na ZRID i przebudowę czeka odcinek na połączeniu z A4

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-01-12
Autostrada A18 - na ZRID i przebudowę czeka odcinek na połączeniu z A4
Tak wyglądała budowa autostrady A18 w woj. dolnośląskim, okolice węzła Golnice. Zdjęcia: GDDKIA
W październiku 2023 r. zakończyła się przebudowa jezdni południowej DK18 na całym odcinku od granicy państwa z Niemcami do węzła Golnice (woj. dolnośląskie).  Droga zyskała status autostrady i zdecydowanie poprawił się komfort podróżowania na trasie Wrocław – Berlin. Na tym jednak nie koniec prac dla autostrady A18. Na przebudowę czeka jeszcze 4 kilometrowy odcinek w okolicach Krzyżowej, połączeniu z autostradą A4.

Umowa na prace projektowe dla odcinka autostrady A18 Krzyżowa - Golnice została podpisana 9 października 2019 r. Procedura przygotowawcza jest w toku. Obecnie drogowcy oczekują na uprawomocnienie decyzji Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej tj. ZRID, co planowane jest w I kwartale 2024 r.  

To ostatni, niespełna czterokilometrowy fragment A18, pomiędzy Olszyną i Krzyżową, który tak jak pozostałe, zostanie dostosowany do obowiązujących obecnie parametrów technicznych i dostosowany do standardów autostrady płatnej, a co za tym idzie poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Po obu stronach autostrady zostaną wybudowane pasy awaryjne o szerokości 3 m.

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

Przypominamy, że w październiku 2023 r. zakończono prace związane z przebudową jezdni południowej DK18 na całym odcinku od granicy państwa z Niemcami do węzła Golnice (woj. dolnośląskie). Był to II etap budowy autostrady A18. Po wielu latach zniknęły niechlubne schody na trasie Wrocław – Berlin. Po oddaniu ostatniego 20 kilometrowego odcinka przy granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego kierowcy mają do dyspozycji 70 kilometrów autostrady A18.

Autostrada A18 dołączyła do sieci autostrad w Polsce

Autostrada A18 Olszyna - Golnice

Autostrada A18 Olszyna - Golnice. Zdjęcia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A18