Autostrada A4:  Mieszkańcy Gliwic szybciej przejadą autostradową obwodnicą
Dzięki elektronicznym urządzeniom viaAUTO mieszkańcy Gliwic nie będą stać w korkach na autostradzie A4 - odcinku obwodnicy Gliwic.

Władze samorządowe przekażą mieszkańcom Gliwic 10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO, które mogą zastępować tzw. bilety zerowe na gliwickiej części A4. Ma to ułatwić przemieszczanie się, bez konieczności stania w korkach na bramkach poboru opłat.

Śląski odcinek autostrady A4 jest jedną z dróg o najwyższym w kraju natężeniu ruchu. W ostatnich dniach kwietnia br. padł kolejny rekord – w ciągu jednej doby 103 tys. pojazdów przejechało płatnym odcinkiem A4 od Wrocławia do Gliwic. Autostrada A4 stanowi jednocześnie część obwodnicy Gliwic, ale jazdę w ruchu lokalnym utrudniają cztery place poboru opłat – przy węzłach Gliwice Kleszczów, Gliwice Ostropa, Gliwice Bojków i Gliwice Sośnica.

Władze Gliwic wielokrotnie wnioskowały o zmianę decyzji i budowę pierwszego punktu poboru opłat na odcinku Górny Śląsk – Wrocław dopiero za granicą miasta. Argumenty samorządowców nie zostały uwzględnione, ale po długiej batalii udało się wywalczyć bezpłatny przejazd w ruchu lokalnym.

Gliwiczanie i mieszkańcy konurbacji górnośląskiej, którzy do Gliwic przyjeżdżają, korzystają w ruchu lokalnym z tzw. biletów zerowych. Pozwalają one na darmową jazdę, ale nie rozwiązują problemu powstających zatorów na placach poboru opłat i przestojów w ruchu lokalnym. Aby przejechać autostradową obwodnicą, kierowcy muszą dwukrotnie się zatrzymywać – aby pobrać tzw. bilet zerowy w automacie i następnie okazać go w okienku. W godzinach szczytu generują ponad 50% ruchu na autostradzie A4 w Gliwicach.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: