1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Będzie nowy most i kładka na DK33 w Międzylesiu

Będzie nowy most i kładka na DK33 w Międzylesiu

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-26
Będzie nowy most i kładka na DK33 w Międzylesiu
DK33 przechodzi przez Międzylesie i prowadzi do przejścia granicznego w Boboszowie. Mapa: GoogleMaps
Rusza nowa inwestycja na przygranicznym odcinku drogi krajowej nr 33 w Międzylesiu (woj. dolnośląskie). Zakłada ona na budowę nowego mostu i kładki dla pieszych.

W styczniu br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na rozbudowę układu komunikacyjnego drogi krajowej nr 33 w Międzylesiu. Zadanie zakłada budowę nowego mostu i kładki dla pieszych. Wykonawcą prac jest firma Berger Bau Polska, która zrealizuje prace za prawie 9 mln zł.

DK8 Wrocław – Kudowa: Poznaliśmy przebieg obwodnicy Szalejowa Górnego

Jak przypominają drogowcy, istniejący most przez potok Dolna wybudowano jeszcze w 1911 r., a lata eksploatacji przyczyniły się do jego degradacji. W ceglanym sklepieniu obiektu pojawiły się liczne ubytki, których usunięcie jest niemożliwe bez ingerencji w konstrukcję mostu. Dlatego zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy obiekt, węższy od poprzedniego, dostosowany do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś oraz posiadający parametry techniczne i użytkowe zgodne z obecnymi wymaganiami.

Po zachodniej stronie mostu, w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik Św. Jana Nepomucena, wybudowana zostanie kładka dla pieszych. Będzie to żelbetowa konstrukcja składającą się z dwóch dźwigarów o zmiennej wysokości (na kształt sklepienia), które zostaną obłożonego okładziną kamienną. Nawierzchnia zostanie wykonana z kostki betonowej, a balustrady z kamienia, dzięki czemu zachowany zostanie historyczny charakter otoczenia. Barokowa figura Nepomucena, z 1775 r. zostanie odrestaurowana i usytuowana na kładce.

W ramach zadania zostaną przebudowane wloty ulic Kościelnej i ul. Syrokomli, wykonane zostanie przejście dla pieszych, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego i oświetlenie drogowe. Wzdłuż koryta potoku Dolna zostaną wykonane nowe mury oporowe.

Zakończenie prac planowane jest we wrześniu 2025 r.

Taka jest nowa obwodnica Kłodzka na Dolnym Śląsku

Obwodnica Kłodzka w woj. dolnoślaskim

Obwodnica Kłodzka w woj. dolnośląskim. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 33 Jak dojadę - Międzylesie