1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Berlinka. W projektowaniu DK22 na trasie Elbląg – Malbork z obwodnicą Jegłownika

Berlinka. W projektowaniu DK22 na trasie Elbląg – Malbork z obwodnicą Jegłownika

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-02-22
Berlinka. W projektowaniu DK22 na trasie Elbląg – Malbork z obwodnicą Jegłownika
Powstaje projekt rozbudowy DK22 na odcinku Fiszewo - Elbląg z obwodnicą Jegłownika. Zdjęcia: GDDKIA
Ruszają prace projektowe dla rozbudowy drogi krajowej nr 22 na odcinku Fiszewo – Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie). W ramach inwestycji ma powstać obwodnica Jegłownika. Droga krajowa nr 22 o długości około 460 km prowadzi od przejścia granicznego polsko-rosyjskiego w Grzechotkach do granicy polsko-niemieckiej w Kostrzynie nad Odrą. Fragment DK22 jest częścią dawnej autostrady mającej łączyć Berlin z Kaliningradem nazywanej Berlinką.

Drogowcy podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy DK22 na odcinku Fiszewo - Elbląg. Wykonawcą zadania jest firma Europrojekt Gdańsk, która na realizację prac ma 29 miesięcy. Wartość umowy to 5,6 mln zł.

Podstawowym celem inwestycji jest stworzenie bezpiecznego odcinka drogi krajowej i poprawa warunków ruchu zarówno dla ruchu tranzytowego jak i lokalnego. Poprawie ulegnie również bezpieczeństwo pieszych dzięki budowie chodników i zatok autobusowych. Realizacja inwestycji pozwoli na dostosowanie DK22 do nośności 11,5 tony na oś i poprawę geometrii drogi.

W najbliższe ponad dwa lata powstaną projekty budowlane i wykonawcze dla rozbudowy DK22 (Berlinki) na odcinkach:

  • Fiszewo - Jegłownik o długości ok. 5 km,

  • Jegłownik - Elbląg o długości ok. 3,5 km.

Umowa obejmuje również wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Jegłownika w ciągu DK22 oraz pełnienie nadzoru autorskiego.

Rozbudowa DK22 Elbląg - Fiszewo z obwodnicą Jegłownika - mapa 

Rozbudowa DK22 Elbląg - Fiszewo z obwodnicą Jegłownika. Mapa: GDDKIA


Droga na odcinkach Fiszewo - Jegłownik i Jegłownik - Elbląg na przeważającej długości będzie biegła wzdłuż korpusu istniejącej DK22, który pełni funkcję wału przeciwpowodziowego. Przebieg obwodnicy Jegłownika zostanie ustalony na podstawie dokumentacji STEŚ-R.

Planowany termin realizacji rozbudowy odcinków DK22 Fiszewo - Jegłownik i Jegłownik - Elbląg to lata 2024-26, natomiast realizacja obwodnicy Jegłownika w systemie projektuj i buduj przewidziana jest na lata 2024-28.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Elbląg