1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa autostrad: Mamy nowe kilometry A1 Częstochowa – Pyrzowice

Budowa autostrad: Mamy nowe kilometry A1 Częstochowa – Pyrzowice

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-08-02
Budowa autostrad: Mamy nowe kilometry A1 Częstochowa – Pyrzowice
Po latach budowy, 2 sierpnia 2019 r. oddano do ruchu nowe kilometry autostrady A1. Kierowcy dostali 33 km fragment od Pyrzowic do południowych granic Częstochowy. Zdjęcia: GDDKIA
Mamy nowe kilometry autostrady A1 na mapie drogowej Polski. Dzisiaj (2 sierpnia) w godzinach popołudniowych zostanie puszczony ruch na 33 km odcinku od południowych granic Częstochowy do lotniska w Pyrzowicach. Na pozostałe kilometry A1, autostradową obwodnicę Częstochowy, poczekamy co najmniej do końca roku.

W sumie gotowe jest prawie 37 km autostrady A1, ale z uwagi na przeciągającą się budowę obwodnicy Częstochowy, do ruchu trafi 33 kilometrowy odcinek od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Około 4 km odcinkiem Blachownia – Dźbów będzie można pojechać dopiero wtedy jak powstanie węzeł Częstochowa Blachownia. Dlatego najdalej wysuniętym na północ węzłem drogowym oddawanej obecnej autostrady jest Częstochowa Południe, który stanowi połączenie A1 z drogami wojewódzkimi nr 904, 907 i 908.

 

Autostradą A1 dotrzemy z Pyrzowic do węzła Częstochowa Południe

Autostradą A1 dotrzemy z Pyrzowic do węzła Częstochowa Południe. Zdjęcia: Piotr Komander, GDDKIA

 

- Kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton jadący od Pyrzowic na północ będą mogli na węźle Częstochowa Południe zjechać tylko w kierunku zachodnim na Konopiska. W kierunku wschodnim, na miejskim odcinku drogi wojewódzkiej DW908, będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 t. Dlatego też dla tych pojazdów wprowadzamy objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1 na północ. Zakaz nie będzie dotyczył jedynie pojazdów służb miejskich i zaopatrzenia – informuje Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Otwarcie autostrady A1 - objazdy dla poj. pow. 12 t

Przypomnijmy, budowę autostrady A1 Częstochowa Północ - Pyrzowice podzielono na cztery zadania - są to odcinki F, G, H oraz I. Pierwszy, o długości 21 km - będący nadal w budowie, odbija na zachód od obecnej DK1 na węźle Częstochowa Północ (dawniej Rząsawa) i za węzłem Częstochowa Blachownia (dawniej Blachownia) łączy z drugim odcinkiem, który ma długość 4,7 km. Ten odcinek kończy się za węzłem Częstochowa Południe (dawniej Zawodzie). Trzeci - niespełna 17-kilometrowy - ciągnie się aż do węzła autostradowego położonego w miejscowości Woźniki. Czwarty rozpoczyna się za tym węzłem i biegnie przez ponad 15 km na południe, gdzie łączy się z istniejącym węzłem Pyrzowice.

Udostępniony 33-kilometrowy fragment A1 pozwala przemieszczać się na odcinku Częstochowa Południe – Pyrzowice. To kolejny krok ku połączeniu Pomorza z granicą Polski i Republiki Czeskiej. Ukończenie budowy całej trasy umożliwi nieprzerwaną jazdę od przejścia granicznego w Gorzyczkach do południowych dzielnic Częstochowy, mijając po drodze konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy „Pyrzowice” w Katowicach. Drogowcy wierzą, że po autostradowej obwodnicy Częstochowy pojedziemy jeszcze w tym roku.

 

Autostrada A1 Częstochowa - Pyrzowice, co otwarte, co w budowie

Budowa autostrady A1 Pyrzowice - Czestochowa. Zabraknie obwodnicy Częstochowy. Mapa: GDDKIA

- 25 lipca br. nowy wykonawca przejął plac budowy na 21-kilometrowym odcinku A1 Częstochowa Północ - Częstochowa Południe, aby zrealizować prace zabezpieczające. Prace przy układaniu betonowej nawierzchni trasy głównej ruszyły już 31 lipca br. Kontynuacja robót związanych z budową tego odcinka A1 umożliwi oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady w grudniu br. Tym samym kierowcy wszystkich pojazdów, jadący tranzytem na trasie północ-południe, będą mogli ominąć Częstochowę – zapowiadają.

Nowo wybudowana autostrada A1 Częstochowa Południe – Pyrzowice przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Cała droga została wybudowana z betonu cementowego o wysokiej trwałości, który w korzystnych warunkach umożliwi bezawaryjną eksploatację przez kolejne 30-40 lat. Z myślą o kierowcach przy drodze udostępniono dwie pary miejsc obsługi podróżnych, które zagwarantują miejsce na postój i odpoczynek. W ciągu trasy powstały dwa węzły - Częstochowa Południe oraz Woźniki - dzięki którym trasa łączy się z istniejącą siecią dróg w sposób w pełni bezkolizyjny i 68 obiektów inżynierskich. Autostrada A1 została zaprojektowana tak, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne - w ramach jej budowy powstały systemy odwodnienia i kanalizacji (wyposażone w podziemne zbiorniki retencyjne i urządzenia do podczyszczania wody), ekrany dźwiękochłonne i przeciwolśnieniowe, ogrodzenia herpetologiczne czy zbiorniki zastępcze dla płazów. Położony w pobliżu inwestycji obszar chroniony Natura 2000 został uwzględniony w planach i projektach nowej drogi - w jego okolicy trasa jest poprowadzona dwoma estakadami o łącznej długości 245 m.

Autostrada A1 koło Pyrzowic gotowa na przyjęcie kierowców – zdjęcia nowej trasy A1

Autostrada A1 Pyrzowice Częstochowa Południe otwarta

Autostrada A1 Pyrzowice - Częstochowa Południe otwarta. Zdjecia: GDDKIA

Autostrada A1 jest częścią VI paneuropejskiego korytarza transportowego oraz międzynarodowej trasy E75. Pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego. Docelowa długość A1-ki to ponad 560 km. Jej ostatni 81 km odcinek z Tuszyna pod Łodzią do Częstochowy będzie dopełniał sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce, łącząc autostrady A2 i A4, zapewniając skomunikowanie najważniejszych aglomeracji. Obecnie wszystkie jego pięć fragmentów jest w realizacji.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1