1. Strona główna
  2. A1 Częstochowa - Pyrzowice

A1 Częstochowa - Pyrzowice. Autostradowa Obwodnica Częstochowy

  1. Anka Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-01-14
A1 Częstochowa - Pyrzowice. Autostradowa Obwodnica Częstochowy
Budowa autostrady A1 z północy Częstochowy do Pyrzowic obejmowała około 57 km. Zdjęcia: GDDKIA
Realizacja autostrady A1 z Częstochowy do Pyrzowic została podzielona na cztery odcinki realizacyjne. Ich realizacja ruszyła w 2016 roku. A1-ka startuje z Rząsawy na północ od Częstochowy i komunikuje się z drogą dojazdową do lotniska w Pyrzowicach. Trasa pełni rolę obwodnicy Częstochowy omijając ją od północy i zachodu.

Od 2022 roku autostrada A1 jest drugą kompletną autostradą w sieci drogowej Polski (pierwszy był pełen przebieg A4-ki) poza obwodnicami miast. W 2019 roku kierowcy mieli dostać budowane odcinki z Rząsawy do Pyrzowic omijające Częstochowę. Niestety planu nie udało się zrealizować i w sierpniu 2019 r. został otwarty jedynie 33 km fragment z Pyrzowic do południowych granic Częstochowy. Zabrakło wtedy kluczowego fragmentu trasy - obwodnicy Częstochowy, której budowa przeciągnęła się o kilka lat. 

Realizacja autostrady A1 z Częstochowy do Pyrzowic została podzielona na cztery odcinki inwestycyjne:

  • odcinek F od węzła Rząsawa (z węzłem) do węzła Blachownia (z węzłem). Długość odcinka ok. 20,3 km. Umowę na projekt i budowę podpisano w październiku 2015 r. Wykonawcą zadania było konsorcjum firm Salini i Todini. W kwietniu 2019 r. doszło do zerwania umowy. W lipcu podpisano umowę z nowym wykonawcą -  konsorcjum firm Strabag i Budimex na wykonanie prac zabezpieczajacych, które miały pozwolić na dokończenie budowy i oddanie obwodnicy Czestochowy. Konieczne były jeszcze dodatkowe umowy na całkowite dokończenie wszystkich prac. 

  • odcinek G od węzła Blachownia (bez węzła) do węzła Zawodzie (z węzłem). Długość odcinka 4,7 km. Pod koniec sierpnia 2015r. została podpisana umowa z konsorcjum firm BERGER Bau. 

  • odcinek H od węzła Zawodzie (bez węzła) do węzła Woźniki (z węzłem). Długość odcinka 16,7 km. Umowę na budowę podpisano w marcu 2016 r. . Prace realizowało konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o. oraz STRABAG Sp. z o.o. 

  • odcinek I od węzła Woźniki (bez węzła) do węzła Pyrzowice (bez węzła). Długość odcinka ok. 15,2 km. Wykonawcą był STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. oraz STRABAG Sp. z o.o. Kontrakt na budowę 15-kilometrowego odcinka autostrady A1 podpisano pod koniec sierpnia 2015 r. 

 

Mapa budowanej autostrady A1 Częstochowa Północ - Pyrzowice

Mapa budowanej autostrady A1 Częstochowa Północ - Pyrzowice w podziele na odcinki. Mapa: GDDKIA

 

Trzeba zaznaczyć, że używane przez drogowców (na potrzeby realizacji inwestycji) nazwy węzłów autostrady A1 - obwodnicy Częstochowy tj. Rząsawa Lgota, Blachownia, Zawodzie - po oddaniu trasy nazywają się przyjaźniej i jaśniej dla kierowców. Zastąpią je kolejno od północy nastepujące oznaczenia: Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra, Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe.


Węzeł Blachownia w ciągu autostrady A1

Węzeł Blachownia w ciągu autostrady A1. Zdjęcia: GDDKIA

Nowe oznaczenia węzłów na autostradach zaczeto wprowadzać w 2009 r. Są one związane z bliską trasie miejscowością, charakterstyczną komunikacyjnie, gospodarczo lub turystycznie. W przypadku obwodnic miast i większej liczby węzłów obowiązuje użycie nazwy miasta i płożenia geograficznego w tym przypadku Częstochowa Północ, Południe oraz nazwy miasta z nazwą charakterystycznym miejscem, obiektem, dzielnicą np. Czestochowa Jasna Góra.

 

 

Budowa autostrady A1 - obwodnica Częstochowy, jesień 2018 r.

Tak wyglądała budowa autostrady A1 - obwodnicy Częstochowy, jesień 2018 r. Zdjęcia: GDDKIA

 

Autostrada A1 na odcinku Częstochowa Północ - Pyrzowice o łącznej długości 56,9 km połączyła zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju z miastami aglomeracji śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, a także odciążyła Częstochowę z ciężkiego ruchu tranzytowego.

A1 - Autostradowa Obwodnica Częstochowy
Autostradowa Obwodnica Częstochowy

Zdjęcia: GDDKIA

Docelowa długość autostrady A1 to ponad 560 km. Budowa ostatniego brakującego odcinka z Tuszyna pod Łodzią do Częstochowy zakończyła się w 2023 r.  

Koniec budowy autostrady A1 w Polsce

Autostrada A1 to jedna z kluczowych tras szybkiego ruchu w Polsce. Leży w ciągu międzynarodowej trasy E75 oraz w VI transeuropejskim korytarzu transportowym. A1 jest jedyną autostradą w Polsce o przebiegu południkowym na trasie Gdańsk - Toruń - Łódź - Częstochowa - Katowice - Gorzyczki. 

Podziel się:

Powiązane z "A1 Częstochowa - Pyrzowice":

autostrada A1 Częstochowa (woj. śląskie) Pyrzowice (woj. śląskie) śląskie
A1 Gdańsk - Toruń A1 Łódź - Częstochowa Mapa autostrada A1 obwodnica Częstochowy obwodnica Łodzi obwodnica Torunia remont i utrudnienia na A1 S1 Pyrzowice – Podwarpie A4 Katowice - Kraków A4 Wrocław - Katowice obwodnica Pawłowic obwodnica Żywca S1 Mysłowice - Bielsko Biała S1 obejście Węgierskiej Górki S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza S52 Bielsko-Biała - Kraków
POPULARNE W CONADROGACH.PL