• Facebook - conadrogach
Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy – pierwsze utrudnienia
We wrześniu ruszyła budowa kolejnych odcinków autostrady A2. Chodzi o trasę z Warszawy do Mińska Maz. Zdjęcia: GDDKIA

We wrześniu oficjalnie rozpoczęto budowę autostrady A2 na trasie z Warszawy do Mińska Mazowieckiego. Prace prowadzone są na dwóch odcinkach od węzła Lubelska do węzła Konik. Obecnie kierowcy muszą uważać na utrudnienia w miejscowości Cisie.

Z początkiem października zamknięto drogę gminną/PKP w miejscowości Cisie i wprowadzono objazd w ramach robót prowadzonych przy budowie autostrady A2 na odcinku Konik – Mińsk Mazowiecki.

Za realizację autostrady A2 odpowiada firma POLAQUA, której zlecono prace w systemie projektuj i buduj w lipcu 2017 r. Kontrakty opiewają na łączną kwotę 502,5 mln zł.

Mapa przebiegu autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki (odc. 1 w. Lubelska - w. Konik)

Z początkiem września, po uzyskaniu od wojewody mazowieckiego Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej, ruszyły pierwsze prace budowlane na obu odcinkach tj. od węzła Lubelska (bez węzła) do węzła Konik (z węzłem) o długości 5,6 km oraz od węzła Konik (bez węzła) do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości 9 km.

Mapa autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki (odc. 2. w. Konik - początek obwodnicy Mińska Maz.)

Nowa autostrada będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z pasem rezerwowym. Kierowcy pojadą nią w czerwcu 2020 r. A2-ka będzie stanowiła przedłużenie budowanej Południowej Obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S2) w kierunku wschodnim.

Docelowo projektowane odcinki autostrady A2 pobiegną przez Siedlce, Białą Podlaską aż do wschodniej granicy kraju. Za Siedlcami A2-ka połączy się z drogą ekspresową S19, czyli z przebiegającą z północy na południe Europy trasą via Catpatia.

W toku są prace zmierzające do budowy kolejnych, brakujących odcinków o łącznej długości około 133 km.

Zakończenie prac nad koncepcją programową dla A2 obwodnicy Mińsk Mazowiecki - Siedlce (37,5 km) jest planowane w lutym 2019 r. Realizacja autostrady w systemie "projektuj i buduj" jest przewidziana na lata 2020-2023, łączny koszt prac to ok. 1,7 mld zł.

W tym roku ruszyły również prace nad koncepcją programową dla odcinka Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km). Jej wyniki poznamy we wrześniu 2019 r. Realizacja zadania w systemie "projektuj i buduj" jest przewidziana na lata 2021-2024, koszt tego odcinka jest szacowany na ok. 3 mld zł.

Ponadto Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka wykonawcy koncepcji programowej dla ostatniego brakującego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy państwa (32 km). Realizację tego odcinka A2-ki szacuje się na około 1,5 mld zł.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Monter
2018-10-13 20:13
A2 do Mińska Mazowieckiego to również wylotowa trasa z Warszawy na wschód. Wszystkie wylotówki oraz dokończenie warszawskiego ringu powinno być priorytetem. Podam przykład S-7, która to wylotówka z Warszawy powinna już być. Podobnie było z S-8 czyli obwodnicą Marek do dziś dnia nie ukończoną w 100%.
kierowca roweru
2018-10-11 16:37
Faktycznie, puśćmy cały tranzyt ciężarowy z BY, RUS, LT, LV przez małe wioski i centra miast. Proponuję doczytać, w jakim celu buduje się drogi ekspresowe i autostrady.
ddd
2018-10-11 14:01
po co autostrada na białoruś, jak tam i tak nie ma dróg. Lepije inne odcinki w Polsce zrobić.
vvvv
2018-10-11 13:53
A jaki sens ma budowanie autostrady na Białoruś? Oprócz wydania pieniędzy. Jest tyle potrzebnych tras. A tu????

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz:
DROGI W POLSCE
SPRAWDŹ CO NA DROGACH
WYZNACZANIE TRASY