1. Strona główna
  2. A2 Warszawa - Terespol

Kiedy powstanie autostrada A2 Warszawa - Terespol?

  1. Anka Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-07-24
Kiedy powstanie autostrada A2 Warszawa - Terespol?
Budowa autostrady A2 z Warszawy do Mińska Mazowieckiego. Zdjęcia: GDDKIA
Budowa autostrady A2 z Warszawy na wschód to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w kraju. Realizacja odcinków A2-ki Warszawa – Mińsk Mazowiecki i dalej przez Siedlce, Białą Podlaską do Terespola na granicy z Białorusią to ostatnie etapy powstawania tej trasy. W budowie jest obecnie około 15 km trasy, w przygotowaniu pozostałe 133 km. Cała autostrada ma być gotowa w 2024/2025 roku.

W 2012 roku autostrada A2 połączyła Warszawę z siecią europejskich autostrad. Nadal na realizację czekają odcinki na wschód od stolicy, gdzie w standardzie autostrady funkcjonuje tylko obwodnica Mińska Mazowieckiego.

 

Realizacja autostrady A2 Warszawa - Terespol w podziale na odcinki - mapa

 

Realizacja autostrady A2 Warszawa - Terespol w podziale na odcinki. Mapa: GDDKIA

 

A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki w budowie

Aktualnie w budowie jest 14,8 km fragment autostrady A2 z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Budowany jest w podziale na odcinki:

  • Warszawa (węzeł Lubelska) - węzeł Konik (długość 5,6 km), w realizacji w trybie projektuj i buduj, wykonawca: Polaqua, wartość robót 214,2 mln zł.

  • węzeł Konik - obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km), w realizacji w trybie projektuj i buduj, wykonawca Polaqua, wartość robót 323,5 mln zł.

Mapa przebiegu autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki

Mapa przebiegu autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki. Mapa: GDDKIA

Na całej długości A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki przewidziano przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu, z rezerwą pod trzeci pas. Odcinki mają być oddane do ruchu w drugim kwartale 2020 roku (dokładnie czerwiec 2020r.). Całkowity koszt budowy autostrady A2 od Warszawy (w. Lubelska) do Mińska Mazowieckiego jest szacowany na blisko 830 mln zł.

Galeria zdjęć z budowy autostrady A2 Warszawa - Konik - Mińsk Mazowiecki

Zdjecia z budowy autostrady A2 - Kiedy pojedziemy z Warszawy do Mińska Maz.

Budowa autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki. Zdjęcia: lipiec 2019r., GDDKIA

 

A2 Mińsk - Mazowiecki - Terespol w projektowaniu

Od 2018 roku przygotowaniami objęta jest już cała trasa od Mińska przez Siedlce – Białą Podlaską do Terespola tj. 133 km. Wschodnią A2-kę podzielono na etapy:


Mapa przebiegu autostrady A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

Mapa przebiegu autostrady A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce. Mapa: GDDKIA

 

  • obwodnica Mińska Mazowieckiego - Siedlce (37,5 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca Multiconsult (termin - kwiecień 2019). Łączny koszt realizacji szacowany jest na ok. 1,7 mld zł (dokumentacja, wykup gruntów, budowa, archeologia i nadzór).

  • Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca Multiconsult (termin - wrzesień 2019). Szacuje się, że prace pochłoną ok. 3 mld zł.

  • Biała Podlaska - gr. państwa (32 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca Multiconsult (termin - grudzień 2019 r.). Łączny koszt realizacji ok. 1,5 mld zł.


Mapa odcinka autostrady A2 Siedlce - Biała Podlaska

Mapa odcinka autostrady A2 Siedlce - Biała Podlaska. Mapa: GDDKIA

Planowane harmonogramy realizacji autostrady A2 Mińsk Mazowiecki - granica państwa z Białorusią:

2019/2020 r. ogłoszenie przetargu w systemie „Projektuj i Buduj”;

2020/2021 r. podpisanie umów z wykonawcami prac;

2022 r. - 2024 r. realizacja robót budowlanych.

Mapa odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - granicaMapa odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - granica. Mapa: GDDKIA

 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych A2-ka zostanie przedłużona m.in do Białej Podlaskiej, gdzie połączy się z trasą Via Carpatia – droga ekspresowa S19. Dzieki temu w sieć dróg szybkiego ruchu włączona będzie cała wschodnia część kraju.

Docelowo autostrada A2 będzie miała 651 km długości i połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju, przebiegając przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską. Budowa autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Terespolem ma znaczenie nie tylko krajowe, ale również międzynarodowe. Stanowi ona fragment międzynarodowej drogi E30 biegnącej z miasta Cork w Irlandii, aż do Omska w Rosji.

Podziel się:

Powiązane z "A2 Warszawa - Terespol":

autostrada A2 Kukuryki (woj. lubelskie) Warszawa (woj. mazowieckie) lubelskie mazowieckie
A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin obwodnica Łodzi obwodnica Mińska Mazowieckiego obwodnica Poznania opłaty na A2 remont i utrudnienia na A2 Mapa Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Mapa tras S50 i A50 Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej OAW obwodnica Warszawy S17 Lublin - Warszawa S2 Puławska Lubelska S7 Gdańsk - Warszawa S7 Warszawa - Kraków S8 Warszawa - Białystok obwodnica Hrubieszowa obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej obwodnica Lublina obwodnica Puław obwodnica Tomaszowa Lubelskiego S12 Lublin - Dorohusk S12 Radom - Puławy S17 Lublin - Piaski - Hrebenne S17 Lublin - Puławy S19 Lublin - Białystok S19 Lublin Rzeszów obwodnica Garwolina obwodnica Góry Kalwarii obwodnica Iłży obwodnica Kołbieli obwodnica Łochowa obwodnica Marek obwodnica Płocka obwodnica Pułtuska obwodnica Radomia Obwodnica Stawisk S12 Piotrków Trybunalski - Radom
POPULARNE W CONADROGACH.PL