Budowa S19 na Podlasiu: W przetargu węzeł Białystok Zachód - połączenie S8 z S19
- Anna Kluba
- conadrogach.pl
- 2020-02-24
Pierwszy odcinek podlaskiej S19 w procedurze przetargowej
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku około 5,38 km oraz drogi ekspresowej S8 na odcinku około 2,1 km wraz z węzłem Białystok Zachód. Planowane są dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a całość ma być przystosowana do najcięższego ruchu. Konstrukcję nawierzchni na węźle wybierze wykonawca. W ramach zadania wybudowanych będzie dziesięć obiektów inżynierskich, w tym dwa przejścia nad rzekami Supraśl i Białą oraz jeden wiadukt kolejowy.
Harmonogram prac dla S19 Dobrzyniewo - Białystok Zachód
- 24 lutego 2020 r. - przekazanie ogłoszenia o zamówieniu do publikacji
- 28 lutego 2020 r. - wszczęcie postępowania
- 14 kwietnia 2020 r. - termin składania ofert
- II półrocze 2020 r. - planowane zawarcie umowy
- II półrocze 2021 r. - planowane złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej do Wojewody Podlaskiego
- 2022-2024 – realizacja
Węzeł Białystok Zachód - strategiczne skrzyżowanie S19 i S8
Obecnie ogłaszany przetarg dotyczy wprawdzie niewielkiego odcinka S19, ale za to w ramach tego zadania powstanie węzeł Białystok Zachód. To właśnie w tym miejscu w przyszłości krzyżować się będzie istniejąca S8 z powstającą drogą ekspresową S19 (droga ekspresowa S8 będzie przebiegać pod drogą S19). Tym samym wykonany węzeł zapewni w przyszłości relacje Warszawa - Białystok - Ełk oraz Ełk - Białystok - Lublin.
Droga ekspresowa S19 jest w fazie przygotowań od Kuźnicy (przejście graniczne z Białorusią) – przez Białystok – Bielsk Podlaski - Siemiatycze i dalej na południe. Jej podlaska część to około 180 km (licząc najkrótsze warianty) „eski”, plus ponad 20 km planowanych do przebudowy wraz z inwestycją dróg krajowych DK63 i DK66.
Poszczególne zadania - w zależności od odcinka - są na etapie składania wniosku o decyzję środowiskową, procedowania wniosku w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska albo mają już wydaną decyzję środowiskową.
W 2020 roku drogowcy planują ogłosić jeszcze przetargi na około 120 km drogi.
S19 część trasy Via Carpatia
W Polsce Via Carpatia będzie miała długość ponad 700 km i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Via Carpatia połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy. Droga ekspresowa S19 zaplanowana została od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej, przez bliskie sąsiedztwo Białegostoku i dalej na południe przez Lublin aż do granicy ze Słowacją w Barwinku.