Budowa S2: Spór o filtry w tunelu na Południowej Obwodnicy Warszawy
- conadrogach.pl
- MI, UM Warszawa
- 2018-01-22
W piątek, 19 stycznia, Prezydent m.st. Warszawy złożył odwołanie od decyzji wojewody mazowieckiego zezwalającej na budowę przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Odwołanie trafi do ministra infrastruktury. „Wnoszę o zmianę decyzji Wojewody Mazowieckiego nr 521/II/2017 z 28 grudnia 2017 r., poprzez zamieszczenie w niej wymogu montażu przez inwestora urządzeń ochrony powietrza w wentylatorniach systemu wentylacji tunelu” czytamy w odwołaniu.
– Nie jesteśmy przeciwnikami budowy POW, to ważna trasa dla układu komunikacyjnego Warszawy, która znacznie usprawni transport w południowej części miasta – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Ale najważniejszym naszym postulatem podczas jej realizacji jest ochrona mieszkańców przez negatywnymi skutkami funkcjonowanie tej trasy, w tym przez zanieczyszczeniem powietrza.
Według warszawskiego magistratu decyzja pomija obowiązujące akty prawa miejscowego jakimi są programy ochrony środowiska. Wojewoda nie uwzględnił także interesu społecznego w zakresie ochrony środowiska i nie rozpatrzył wszystkich argumentów miasta.
Chodzi o odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Przyczółkowej. Droga przetnie Ursynów 2,3 km tunelem - pod powierzchnię ziemi jezdnia będzie wchodzić między ul. I. Gandhi a rtm. W. Pileckiego, a wychodzić na skarpie, za ul. Nowoursynowską. Wojewoda mazowiecki wydał zgodę na jej budowę bez filtrów oczyszczających powietrze usuwane z tunelu, czego domagali się mieszkańcy Ursynowa. – Wojewoda nie uwzględnił naszych uwag zgłaszanych w procedurze wydawania decyzji, nasze argumenty zostały zignorowane – dodaje Michał Olszewski. – Tymczasem transport samochodowy jest największym źródłem zanieczyszczeń w mieście w postaci dwutlenku azotu i pyłu zawieszonego PM10, dlatego uważamy że filtry są niezbędne.
Resort infrastruktury zapewnia z kolei, że tunel na Ursynowie jest pierwszym tunelem w Polsce, w którego projekcie budowlanym zostały ujęte miejsca, w których mogą zostać umieszczone filtry powietrza. Filtry, które mogą zostać zainstalowane – zgodnie z obowiązującym prawem – po dokonaniu analizy porealizacyjnej.
- Zdajemy sobie sprawę, jak doniosła jest to inwestycja. Standardowo analiza porealizacyjna rozpoczyna się rok po udostępnieniu drogi kierowcom. W przypadku tunelu w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy rozpocznie się ona od razu, w dniu jego otwarcia. Filtry, które mogą zostać zainstalowane w tunelu na Południowej Obwodnicy Warszawy, będą pierwszymi tego typu urządzeniami w Polsce. Już teraz GDDKiA szuka potencjalnych wykonawców analizy porealizacyjnej i jednocześnie analizuje rozwiązania techniczne możliwe do zastosowania w celu podczyszczenia powietrza wydostającego się z tunelu – argumentuje resort infrastruktury.
- Temat Południowej Obwodnicy Warszawy jest nam bliski, a rząd Prawa i Sprawiedliwości i Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk są zdeterminowani, aby inwestycja powstała w zakładanym czasie. Dlatego ubolewamy, że wykonawca tunelu nie może wejść na plac budowy i nie może rozpocząć robót. Czekamy na przeniesienie placu targowego z miejsca, w którym rozpocznie się budowa obwodnicy. Niestety służby nadzorowane przez Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz nie potrafią tego dokonać. Z tego powodu zaczęliśmy już notować opóźnienie w tej inwestycji – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Infrastruktury.