Budowa S6: Opóźniają się przygotowania do budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta
Wizualizacja Obwodnicy Metropolitalna Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6. Węzeł Żukowo. Zdjęcia: Multiconsult Polska, GDDKiA

Według pierwszych planów, wykonawcę projektu i budowy obwodnicy Metropolitarnej Trójmiasta jako drogi ekspresowej S6 mieliśmy poznać w tym roku. Niestety jak na razie GDDKiA zamknęła pierwszy etap przetargu i jeszcze nie wysłała zaproszeń dla firm do złożenia ofert cenowych w II etapie. Przeciąga się też wydanie decyzji środowiskowej.

Według rządowego programu budowy dróg Obwodnica Metropolitalna jest jednym z kluczowych zadań przewidzianym w najbliższych latach do realizacji na Pomorzu. W maju 2015 roku opracowaniem koncepcji programowej Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej zajęła się spółka Multiconsult Polska. Budowa ma ruszyć w 2018 r. a kierowcy z nowej, około 31 kilometrowej trasy ekspresowej mają skorzystać w maju 2021 roku.

Niestety przy obecnym tempie prac dotrzymanie założonych terminów może być nierealne, bo samo projektowanie drogi może zająć ponad rok. Trzeba też dodać conajmniej 2 lata na budowę nowej drogi wraz z obiektami inżynierskimi i węzłami. Tymczasem GDDKiA zamknęła pierwszy etap przetargu kwalifikując wykonawców do dalszego etapu jednak nie wysłała jeszcze zaproszeń do złożenia ofert cenowych . Wstępnie planowano, że przetarg uda się rozstrzygnąć w 2016 roku. Dzisiaj lekko licząc wychodzi na to, że procedury te zajmą jeszcze co najmniej pół roku.

Nie ma też ostatecznych decyzji środowiskowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Po odwołaniach sprawa trafiła do sądów administracyjnych. Obwodnica ma przebiegać przez tereny, które są siedliskami wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt. Trasa przejdzie np. przez tzw. obszary chronionego krajobrazu Dolina Raduni i Otomina oraz w pobliżu tzw. alei pomnikowej utworzonej przez 580 okazów lipy drobnolistnej, przy drodze Leźno - Pępowo. Ponadto przewidziano wyburzenia 50 domów mieszkalnych i ośmiu budynków gospodarczych.

Obwodnica Matropolitalna Trójmiasta wraz zobwodnicą Żukowa - mapa

Przypomnijmy realizację obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta podzielono na dwa zadania:

  • Odcinek S7 między Chwaszczynem a Żukowem o długości 15,5 km z węzłem (Miszewo)oraz dwoma estakadami (nad linią kolejową Gdynia-Kościerzyna oraz nad DK7, rzeką Radunią i linią kolejową Pruszcz Gdański-Łeba).
  • Odcinek S7 od Żukowa do Południowej Obwodnicy Gdańska o długości 15,1 km wraz z rozbudową Węzła Gdańsk Południe. Inwestycja zakłada również budowę obwodnicy Żukowa o długości 7 km.

Obwodnica Metropolitalna, która wraz z obwodnicą Żukowa ma mieć ok. 40 km długości, ma odciążyć m.in. trasy Gdynia-Kościerzyna, Żukowo-Gdańsk i obwodnicę Trójmiasta oraz odkorkować Żukowo i Chwaszczyno.

Projektowana trasa będzie drogą ekspresową dwujezdniową z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji to 2 mld zł.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: