• Facebook - conadrogach
Cała droga ekspresowa S5 przez Dolny Śląsk dla kierowców!
Droga ekspresowa S5 w woj. dolnośląskim - kierowcy mają do dyspozycji cały, prawie 50 km odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Korzeńsko do węzła Wrocław Północ. Zdjęcia: GDDKIA

Prawie 30-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Krościna do węzła Wrocław Północ oddano do ruchu 22 grudnia 2017 r. To ostatni brakujący odcinek ekspresowej S5-ki w województwie dolnośląskim. Dzięki temu kierowcy mają do dyspozycji cały dolnośląski, prawie 50 - kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od granicy z woj. wielkopolskim (węzeł Korzeńsko) do węzła Wrocław Północ na autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Budowę drogi ekspresowej na Dolnym Śląsku podzielono na 3 zadania inwestycyjne. Przypomnijmy, 6 listopada oddano do ruchu całe zadanie 1, od węzła Korzeńsko (bez węzła) do km 123+700 o długości ok. 15 km, zrealizowane przez konsorcjum firm Budimex/Strabag oraz fragment zadania 2, od km 123+700 do węzła Krościna o długości 4,3 km, zrealizowanego przez firmę Dragados. Przed świętami natomiast udostępniono kierowcom pozostałą część zadania 2 od węzła Krościna do 137+500 czyli pozostałe 9 km oraz całe zadania 3 od 137+500 km do węzła Wrocław Północ o długości ok. 19,3 km, zrealizowane przez firmę Astaldi. Dzięki temu kierowcy mogą już korzystać z całego dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S5 od węzła Korzeńsko do węzła Wrocław Północ.

 

Mapa zrealizowanych odcinków drogi ekspresowej S5 w woj. dolnośląskim Wrocław - KorzeńskoMapa zrealizowanych odcinków drogi ekspresowej S5 w woj. dolnośląskim Wrocław - Korzeńsko. Mapa: GDDKIA

W ramach budowy prawie 50-kilometrowej trasy S5 powstało 7 węzłów drogowych: Żmigródek, Żmigród, Krościna, Prusice, Trzebnica, Kryniczno, Wrocław Północ, które umożliwiają bezkolizyjne włączanie się do ruchu. Powstały 4 Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP): Morzęcino Wschód i Morzęcino Zachód oraz Wisznia Mała Wschód i Wisznia Mała Zachód. Przy węźle Krościna powstał Obwód Utrzymania Drogi Krościna, którego zadaniem będzie bieżące utrzymanie trasy.

 

Droga ekspresowa S5 Wrocłaaw - Ponań na trasie Wrocław - Korzeńsko

Droga ekspresowa S5 Wrocłaaw - Ponań na trasie Wrocław - Korzeńsko. Zdjęcia: GDDKIA

Wybudowano także 46 obiektów mostowych, w tym dwa mosty o długości 750 m, wybudowane metodą nasuwania podłużnego oraz 85 przepustów, w tym 29 przepustów ekologicznych. Na przejazdach awaryjnych w linii rozdziału pomiędzy jezdniami zamontowane zostały szybko rozbieralne bariery linowe, co pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie akcji ratowniczych przez służby ratunkowe w sytuacji zagrożenia.

 

Droga ekspresowa S5 w woj. dolnośląskim

Całkowity koszt realizacji drogi ekspresowej S5 Wrocław - Korzeńsko to 1,86 mld zł, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to przeszło 911 mln zł. Zdjęcia: GDDKIA

 

Droga ekspresowa S5 docelowo będzie miała długość około 360 km. Łącznie z dolnośląskim odcinkiem S5 oddano już do ruchu 155 km tej trasy, natomiast w realizacji jest jeszcze 205 km. Planowane połączenie całej trasy ma nastąpić w 2019 r.

Droga ekspresowa S5 przebiegać będzie poprzez środkową część Polski i połączy Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Grudziądz:

  • AOW A8 na węźle Wrocław Północ z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza,

  • w Poznaniu połączy się z drogą ekspresową S11, a w Bydgoszczy z drogą ekspresową S10,

  • poprzez Autostradową Obwodnicę Wrocławia będzie umożliwiała dojazd do autostrady A4 i drogi ekspresowej S8.

 

Droga ekspresowa S5 Wrocław – Korzeńsko w liczbach

Do budowy dolnośląskiej trasy S5 wykorzystano:

  • ok. 180 tys. m3 betonu do wykonania wszystkich obiektów mostowych
  • ponad 20 tys. ton stali zbrojeniowej do wykonania wszystkich obiektów mostowych
  • 11,2 mln ton kruszyw i piasku wbudowanych w nasypy

oraz wykonano

  • 1,5 mln m2 nawierzchni bitumicznej trasy głównej i łącznic
  • jeden z największych węzłów drogowych w Polsce o powierzchni ok. 30 ha (łącznie z częścią zrealizowaną w ramach AOW)

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: