Colas Polska dokończy budowę drogi S5 Poznań - Wronczyn. Ma na to dwa miesiące
Droga ekspresowa S5 na odcinku Poznań - Wronczyn. Czy uda się oddać odcinek do końca tego roku? Zdjęcia: GDDKIA

Są umowy na kolejne zadania w ramach dokończenia budowy drogi ekspresowej S5 Poznań – Wronczyn. Tym razem chodzi m.in. o budowę węzła Konarzewo i połączenie trasy S5 Poznań – Wronczyn z odcinkiem w kierunku Kościana. Prace wykona firma Colas Polska. Wielkopolska droga S5 ma być gotowa w IV kwartale tego roku, wtedy ekspresowa trasa połączy Wrocław z Poznaniem.

GDDKIA chce dokończenia budowy drogi S5 Poznań - Wronczyn w tym roku. Inwestycję rozbiła na mniejsze etapy. Na dwa zadania podpisała umowę z firmą Colas.

Zadaniem Colas Polska będzie dokończenie budowy drogi zbiorczej nr 1 i węzła Konarzewo. Wartość umowy to prawie 3,2 mln zł. Plac budowy został przekazany wykonawcy i od 3 września mają rozpocząć się prace – czas realizacji to to 61 dni.

Druga umowa obejmuje wykonanie robót drogowych dla połączenia dwóch odcinków drogi S5 (Poznań - Wronczyn i Wronczyn - Kościan). Wartość umowy to ponad 4,2 mln zł. Przekazanie placu budowy planowane jest jeszcze w tym tygodniu, natomiast prace rozpoczną się od 9 września po przełożeniu ruchu na DZ2 – czas realizacji to 57 dni.

W toku są jeszcze przetargi na wykonanie między innymi oznakowania poziomego i pionowego oraz montaż ogrodzenia.

Odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania do Wronczyna zaczyna się na węźle Głuchowo na połączeniu z autostradą A2 (obwodnicą Poznania), i kończy w okolicach Wronczyna. Odcinek będzie obwodnicą dla podpoznańskich miejscowości jak Stęszew, Konarzewo. Pierwotnie miał być gotowy jeszcze pod koniec listopada 2017 roku. Wykonawcą było konsorcjum z włoską firmą TOTO Costruzioni Generali jako liderem. Ostatecznie doszło do zerwania kontraktu.

Pozostałe dwa odcinki drogi ekspresowej S5 przebiegające przez województwo wielkopolskie, od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka o łącznej długości około 35 kilometrów, planowane są do oddania do ruchu również w IV kwartale br. Tym samym Poznań zyska połączenie drogą ekspresową z Wrocławiem.

W budowie jest nadal cała droga ekspresowa S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Budowa trasy od granicy z woj. wielkopolskim przez Bydgoszcz do autostrady A1 koło Grudziądza została podzielona na siedem odcinków. Prace realizowane są jedynie na czterech z nich. Pozostałe trzy czekają na nowych wykonawców, po tym jak doszło do zerwania umów z włoską firmą Impresa Pizzarotti.

S5 w kujawsko-pomorskim znowu w przetargu. Budowa 55 km trasy ruszy wiosną 2020

Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju i dużym znaczeniu dla rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni. Trasa S5 osiągnie docelowo długość około 365 km.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Kon trol
2019-09-05 06:44
A ja do końca roku pogodzę pisowcow z pelowcami ahaha
Kimon
2019-09-04 11:04
A ja most przez Atlantyk wybuduje w tydzień wiem co piszę bo pracuję w GDDKiA
Gargamel15
2019-09-03 19:49
A ja zbuduje most przez Atlantyk w 1 miesiąc.
Bob budowniczy
2019-09-03 14:40
Powodzenia koniec 2020
Obserwator
2019-09-03 12:23
Znowu nieścisłość dziennikarska. Jak Colas wykona prace to jeszcze zostanie duuuużo do ukończenia w zakresie S5 w tym miejscu... ech... Całość prac zostało na tą chwilę podzielona na 7 małych kontraktów... ECH!!!!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: