1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Coraz bliżej budowy nowych obwodnic na trasie Bydgoszcz – Koszalin

Coraz bliżej budowy nowych obwodnic na trasie Bydgoszcz – Koszalin

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-08
Coraz bliżej budowy nowych obwodnic na trasie Bydgoszcz – Koszalin
Na DK25 powstaną dwie nowe obwodnice: Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego. Mapa: GDDKIA
Sześciu wykonawców chce zaprojektować i wybudować obwodnice Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego na trasie łączącej Bydgoszcz z Koszalinem. Obwodnice powstaną jako droga w standardzie GP (główna ruchu przyśpieszonego) i będą częścią drogi krajowej nr 25 (DK25).

Obwodnice Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego będą wybudowane w ramach jednego zadania w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego) a prace budowlane planowane są na lata 2026-2028.

Przetarg na realizację obu obwodnic podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczy obwodnicy Kamienia Krajeńskiego o długości 2,5 km, a druga Sępólna Krajeńskiego dł. 6,4 km. Wykonawcy mogli składać oferty na obie części lub na jedną z nich. Oferta z najniższą ceną na obie części przetargu została złożona przez konsorcjum firm: Kobylarnia (lider) i Mirbud, które wyceniło prace na ponad 43 mln zł i 115 mln zł.

Co z S5 między Grudziądzem (A1) a Ostródą (S7)? Harmonogram prac i warianty przebiegu

Obwodnice wyprowadzą ruch z ścisłego centrum obu miejscowości, a zarazem poprawią płynność ruchu na trasie Bydgoszcz – Koszalin.

W Kamieniu Krajeńskim DK25 przestanie biec przez Plac Odrodzenia. Obwodnica będzie mieć długość 2,5 km. Prowadzić będzie od ronda w ciągu ul. Sępoleńskiej, przejdzie mostem nad rzeką Kamionką i włączy się do obecnej DK25 niedaleko m. Orzełek.

Obwodnica Sępólna Krajeńskiego, o długości 6,4 km, na początku przejdzie mostem na ciekiem wodnym, a linię kolejową Chojnice - Nakło nad Notecią przetnie pod wiaduktem kolejowym. Dalej trasa będzie prowadzić równolegle do linii kolejowej. Na przecięciu z drogą wojewódzką 241 planowana jest budowa ronda, a w miejscu przecięcia doliny rzeki Sępolenka mostu. Na włączeniu do obecnego przebiegu DK25 powstanie rondo.

Obwodnice realizowane są z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Nowe obwodnice w ciągu DK25

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 25 Jak dojadę - Kamień Krajeński Jak dojadę - Sępólno Krajeńskie