1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Coraz bliżej umowy na S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo

Coraz bliżej umowy na S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-03
  4. Aktualizacja: 2024-04-24
Coraz bliżej umowy na S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo
GDDKIA wybrała wykonawcę S8 pomiędzy Ząbkowicami a Bardem. Mapa: GDDKIA
Budowa drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem o długości 87 km obejmuje sześć odcinków. Trzy odcinki pomiędzy Wrocławiem a Łagiewnikami mają już swoich wykonawców. Dla odcinków Łagiewniki – Niemcza i Niemcza – Ząbkowice Śląskie drogowcy analizują złożone oferty. Dla kolejnego fragmentu S8 do Barda poznaliśmy wykonawcę prac. Jeśli nie będzie odwołań to wkrótce zostanie podpisana umowa.

Spis treści:

Stan budowy dolnoślaskiej drogi ekspresowej S8

W maju umowa na nowy odcinek drogi S8 Wrocław - Kłodzko

Jaka będzie S8 Ząbkowice Śląskie - Bardo?

Mapa z przebiegiem S8 Ząbkowice Śląskie - Bardo

Kiedy koniec budowy drogi S8?

 

Stan budowy dolnoślaskiej drogi ekspresowej S8

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w realizacji będzie pięć z sześciu odcinków na jakie podzielono budowę drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko.

Od połowy grudnia 2023 r. w realizacji projektuj i buduj są trzy odcinki trasy S8 od Kobierzyc do Łagiewnik o długości 32,5 km.

Trzy odcinki drogi S8 Wrocław – Kłodzko w rękach wykonawców

Z końcem grudnia ruszył przetarg na dwa odcinki S8-ki pomiędzy Łagiewnikami a Ząbkowicami Śląskimi o długości 17,1 km. 28 marca br. poznaliśmy firmy, które chcą te zadania zrealizować. Pisaliśmy o tym wcześniej:

Odcinki S8 Łagiewniki – Ząbkowice Śląskie w ręce jednego wykonawcy?

Mapa drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko - odcinki i stan realizacji

 

Mapa drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko - odcinki i stan realizacji. Mapa: GDDKIA

W maju umowa na nowy odcinek drogi S8 Wrocław - Kłodzko

Dzisiaj (3 kwietnia) drogowcy wybrali najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo o długości ok. 14 km. Spośród sześciu zainteresowanych wykonawców, którzy wzięli udział w przetargu, najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm KOBYLARNIA i MIRBUD. Opiewa ona na ponad 378,47 mln zł.

- Przetarg na wyłonienie wykonawcy, szóstego z sześciu odcinków drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem i Kłodzkiem, ogłosiliśmy 16 października 2023 r. W trakcie postępowania wpłynęło 428 pytań od wykonawców, na które udzieliliśmy odpowiedzi. Potencjalni wykonawcy pozyskane informacje mogli wykorzystać do optymalnego skalkulowania ofert.  Otwarcie ofert nastąpiło 22 grudnia 2023 r. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia, planujemy podpisać umowę z wykonawcą w maju br. – informuje wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA).

Jaka będzie S8 Ząbkowice Śląskie - Bardo?

Odcinek pomiędzy Ząbkowicami Ślaskimi a Bardem o długości 14 km zostanie poprowadzony nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. S8 będzie wykorzystywać przebieg drogi krajowej nr 8 w minimalnym stopniu, w przeważającej części na przecięciach z nią. 

Mapa z przebiegiem S8 Ząbkowice Śląskie - Bardo

Mapa drogi ekspresowej S8 na odc. Bardo - Ząbkowice Śląskie

Mapa drogi ekspresowej S8 na odc. Bardo - Ząbkowice Śląskie. Mapa: GDDKIA

W ciagu odcinka zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: 

  • Ząbkowice Śląskie Wschód - na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385
  • Bardo - na połączeniu z obecną DK8. 

Ponadto wybudowanych zostanie pięć mostów (w tym cztery pełniące również funkcje przejść dla zwierząt), siedem wiaduktów nad drogą ekspresową, wiadukt nad linią kolejową. Powstaną jeszcze dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej, które podobnie jak 10 z 12 zaplanowanych przepustów również będą pełnić funkcje przejść dla zwierząt.  

Węzeł Bardo w ciągu drogi ekspresowej S8

Węzeł Bardo w ciągu drogi ekspresowej S8

Zdjęcia: GDDKIA

Kiedy koniec budowy drogi S8?

Najdłużej poczekamy na budowę odcinka S8 z Barda do Kłodzka. Jego realiacja będzie mogła ruszyć dopiero po wyznaczeniu przebiegu obwodnicy Złotego Stoku. Odcinek S8 ma się bowiem łaczyć z obwodnicą. -  Po zakończonych analizach wskażemy wariant preferowany dla którego złożymy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - dodają drogowcy.    

Zakończenie budowy całej trasy S8 Wrocław – Kłodzko  planowane jest w latach 2028-2033. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami. 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Bardo Jak dojadę - Ząbkowice Śląskie