1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Odcinki S8 Łagiewniki – Ząbkowice Śląskie w ręce jednego wykonawcy?

Odcinki S8 Łagiewniki – Ząbkowice Śląskie w ręce jednego wykonawcy?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-03
Odcinki S8 Łagiewniki – Ząbkowice Śląskie w ręce jednego wykonawcy?
Wąską i niebezpieczną DK8 na południu kraju zastąpi ekspresowa S8. Zdjęcia: DK8 Niemcza - Ząbkowice Śl., GDDKIA
Poznaliśmy oferty złożone w przetargu na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S8 na południe od Wrocławia. Łącznie budowa ponad 17 kilometrowej trasy pomiędzy Łagiewnikami a Ząbkowicami Śląskimi może trafić w ręce jednego wykonawcy. Jak zapowiadają drogowcy zakończenie oddanie całej trasy S8 Wrocław – Kłodzko planowane jest w latach 2028-2033.

Jest duże prawdopodobieństwo, że zaprojektowaniem i budową drogi ekspresowej S8 na trasie pomiędzy Łagiewnikami a Ząbkowicami Śląskimi zajmie się Polbud Pomorze. Głównym kryterium oceny ofert złożonych w przetargu będzie cena - 60 proc. a firma złożyła najtańsze oferty w przetargu na:

  • S8 węzeł Łagiewniki Zachód - węzeł Niemcza o długości ok. 9,3 km
  • S8 węzeł Niemcza - węzeł Ząbkowice Śląskie Północ o długości ok. 7,9 km.

Oferty w przetargu na odcinki drogi ekspresowej S8

Najniższa, złożona oferta na S8 zad. 4 odc. węzeł Łagiewniki Zachód (bez węzła) - węzeł Niemcza (z węzłem) została złożona firmę POLBUD-POMORZE ma wartość 331 339 930,72 zł. Druga w kolejności jest oferta od Budimexu - 383 994 080,22 zł. Najwyższą, na kwotę 476 381 283,36 zł, złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Budżet GDDKiA na realizację tego zadania wynosi 386 514 062,33 zł.

Najniższa złożona oferta na S8 zad. 5 odc. węzeł Niemcza (bez węzła) - węzeł Ząbkowice Śląskie Północ (z węzłem) została złożona również przez firmę POLBUD-POMORZE i wynosi 266 627 037,93. Na drugim miejscu pod względem ceny jest oferta od Mostostalu Warszawa wynosząca 305 791 783,56 zł. Najwyższą ofertę złożyła firma STRABAG Infrastruktura Południe na kwotę 346 959 756,69 zł. Budżet GDDKiA na realizację tego odcinka wynosi 304 908 243,95 zł.

Tak będzie przebiegać S8 Wrocław – Kłodzko

Przebieg S8 Łagiewniki - Niemcza

Od węzła Łagiewniki Zachód do węzła Niemcza, o długości ok. 9,3 km. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Łagiewniki, Niemcza. Droga ekspresowa S8 poprowadzona zostanie po zachodniej stronie DK8 i tylko w niewielkim stopniu będzie wykorzystywać jej przebieg (przeważnie w miejscach, w których będzie ją przecinać). W ramach zadania wybudowane będzie 25 obiektów inżynierskich (sześć obiektów nad ciągiem głównym, osiem obiektów w ciągu trasy głównej, 11 przepustów).  

Węzeł Łagiewniki Zachód w ciągu drogi S8

Węzeł Łagiewniki Zachód w ciągu drogi S8

Przebieg S8 Niemcza – Ząbkowice Ślaskie

Od węzła Niemcza do węzła Ząbkowice Śląskie Północ, o długości ok. 7,9 km. Trasa będzie przebiegać przez tereny gmina Niemcza i Ząbkowice Śląskie i zostanie poprowadzona po zachodniej stronie DK8, a w niewielkim stopniu będzie wykorzystywać jej przebieg (przeważnie w miejscach, w których będzie ją przecinać). Zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: Niemcza na skrzyżowaniu z obecną DK8 oraz Ząbkowice Śląskie Północ na połączeniu z obecną DK8 i drogą powiatową nr 3165D.  W ramach zadania wybudowane będzie 19 obiektów inżynierskich (cztery obiekty nad ciągiem głównym, sześć obiektów w ciągu trasy głównej, dziewięć przepustów).  

S8 Wrocław - Kłodzko - stan realizacji

Realizacja 87 km drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem została podzielona na sześć odcinków. W połowie grudnia ubiegłego roku drogowcy zawarli umowę z wykonawcami dla trzech odcinków S8 od Kobierzyc do Łagiewnik o łącznej długości 32,5 km.

Trzy odcinki drogi S8 Wrocław – Kłodzko w rękach wykonawców

Znamy też oferty złożone w przetargu dla odcinka S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo o długości ok. 14 km. GDDKIA wybrała ofertę konsorcjum firm KOBYLARNIA i MIRBUD, o wartości prawie 378,5 mln zł.

Dalszy odcinek z Barda do Kłodzka jest na etapie przygotowań. Harmonogram prac uzależniony od wyniku analiz połączenia go z planowaną obwodnicą Złotego Stoku.

Nowa droga ekspresowa S8 będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc odcinka S8. Trasa będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. W przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko - odcinki stan realizacji

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko - odcinki stan realizacji

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Bardo Jak dojadę - Kłodzko