DW454: Rośnie węzeł nad obwodnicą Opola

Od pół roku w Opolu trwa budowa węzła nad obwodnicą. Na zlecenie Urzędu Miasta Opole inwestycję realizuje Skanska. Znaczna część prac, w tym budowa wiaduktu i roboty drogowe, jest już bardzo zaawansowana. Całość inwestycji w ciągu drogi wojewódzkiej nr 454 będzie gotowa w lipcu przyszłego roku.

Budowa węzła nad obwodnicą Opola będzie kosztowała 33,8 mln zł brutto. Skanska buduje węzeł drogowy z dwoma rondami, wiaduktem nad obwodnicą północną, przejściami dla pieszych i rowerzystów oraz rondem na drodze wojewódzkiej nr 454.

Budowa węzła rozpoczęła się ostatniego dnia lutego br. Przed przystąpieniem do robót zrealizowane zostały prace projektowe. Skanska wykonała już m.in. stan surowy wiaduktu nad obwodnicą, zamontowała przejście dla pieszych oraz 4 przepusty. – Gotowa jest już połowa nasypów drogowych, a także została usunięta większość kolizji z sieciami telekomunikacyjną i elektryczną – mówi Bogusław Miś, Kierownik Budowy, Skanska. – Przebudowujemy też gazociąg.

Aktualnie wykonywane są m.in. roboty wykończeniowe na wiadukcie, które potrwają jeszcze do połowy listopada. Trwa również przebudowa kanalizacji deszczowej w ulicach Budowlanych i Składowej oraz na budowanym rondzie.

Do końca roku Skanska planuje zakończyć budowę wiaduktu nad obwodnicą północną. Jeszcze w tym roku gotowy też będzie układ docelowy drogi wojewódzkiej nr 454, łącznic i ul. Sobieskiego. Zakres inwestycji, zleconej Skanska przez Urząd Miasta Opole, obejmuje poza robotami drogowymi
i konstrukcyjnymi, także budowę przepustów, elementów ochrony środowiska, ekranów akustycznych oraz oświetlenia ulicznego. Skanska wykona oznakowania węzła oraz wyposaży go w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowym węzłem kierowcy przejadą w lipcu 2014 roku.

Budowa węzła nad północną obwodnicą Opola rozładuje korki tworzące się na obwodnicy. Dzięki przebudowie skrzyżowania z ul. Budowlanych i Sobieskiego ruch na obwodnicy będzie płynniejszy. Obwodnica omija Opole od strony północnej i wschodniej i stanowi fragment trzech dróg krajowych: DK45, DK46 i DK94. Projekt węzła zakłada likwidację obecnego skrzyżowania z ulicami Budowlanych i Sobieskiego oraz wybudowanie w tym miejscu przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów. Kierowcy, którzy będą chcieli z miasta pojechać obwodnicą lub przejechać nad nią, skręcą w lewo na rondzie przy ul. Składowej i pojadą nową jezdnią na wiadukt oraz układ zjazdów i wjazdów.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: