1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Opole - mapa samochodowa

OPOLE - MAPA SAMOCHODOWA

OPOLE - NA MAPIE

Opole

Opole - miasto wojewódzkie położone na Górnym Śląsku, w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, na obu brzegach Odry. Stolica województwa opolskiego (nieprzerwanie od 1950 r.), zajmuje obszar 96,55 km kw., który zamieszkuje około 120 tys. ludzi. Drogami o najważniejszym znaczeniu dla Opola są: autostrada A4, drogi krajowe nr 45, 46 i 94 oraz drogi wojewódzkie nr 414, 423, 435, 454, 459.
Opole

Opole to jedno z najstarszych miast Polski – pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 848 r., akt lokacyjny nadany został ok. 1217 r. Miasto powstało na szlaku handlowym Wrocław – Kraków. Miasto rozlokowane jest wokół centralnej Wyspy Bolko (z ogrodem zoologicznym), ograniczonej od północy i wschodu Odrą, od zachodu Kanałem Ulgi i od północnego zachodu pozostałością Kanału Wińskiego. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, odbywający się dorocznie w czerwcu w Amfiteatrze Tysiąclecia przy Ulicy Piastowskiej.

Drogi w Opolu

Przez Opole przebiegają trzy drogi krajowe – nr 45, nr 46 i nr 94 – wszystkie wiodą północno-wschodnią obwodnicą miasta (zwaną nieoficjalnie Obwodnicą Północną Opola). Droga krajowa nr 45 wjeżdża do miasta od południowego-zachodu ul. Krapkowicką, na lewym brzegu Odry. Biegnie na północ ulicami Wróblewskiego, Wojska Polskiego, Hallera, Domańskiego i Partyzancką, którą dociera do ronda na północno-zachodnich obrzeżach Opola, gdzie spotyka krajowe drogi nr 46 i 94 i po skręcie w prawo razem z nimi wiedzie na wschód Obwodnicą Północną – ul. Powstańców Warszawy przejeżdża nad Odrą i dociera do skrzyżowania z Oleską na północno-wschodnich rogatkach Opola. Tam DK45 skręca w lewo i kierując się na północ opuszcza miasto, odłączając się od pozostałych dróg krajowych.

Krajowa droga nr 45 to trasa relacji północ-południe o długości ok. 217 km pomiędzy Zabełkowem koło Chałupek (województwo śląskie) i Złoczewem (województwo łódzkie). Biegnie (oprócz Opola) m.in. przez Racibórz, Krapkowice, Kluczbork i Wieluń.

Drogi krajowe nr 46 i 94 mają w granicach miasta niemal jednakowy przebieg. Obie wjeżdżają do miasta ul. Powstańców Warszawskich (Obwodnica Północna) na północnym-zachodzie Opola. Na rondzie przy wjeździe do miasta łączy się z nimi krajowa 45-ka. Następnie trzy drogi krajowe biegną wspólnie ul. Powstańców Warszawskich, przekraczają Odrę i docierają do skrzyżowania z ul. Oleską. Tam w lewo odbija 45-ka a 46-ka i 94-ka biegną dalej obwodnicą – ul. Powstańców Warszawskich. Obie drogi rozstają się na skrzyżowaniu z Częstochowską, gdzie 46-ka skręca w lewo i kierując się na wschód opuszcza Opole. 94-ka natomiast dojeżdża do kolejnego skrzyżowania (ze Strzelecką) i wyjeżdża z miasta, biegnąc na południowy-wschód.

Droga krajowa nr 46 to droga krajowa o długości ok. 270 km pomiędzy Kłodzkiem w województwie dolnośląskim i Szczekocinami (śląskie). Mija Otmuchów, Nysę, Lubliniec i Częstochowę.

DK 94 z kolei to bezpłatna alternatywa dla autostrady A4. Na odcinkach, gdzie oddawana jest do ruchu autostrada, droga zmienia oznaczenie ze „starej” 4-ki na 94-kę. To droga o długości ok. 634 km pomiędzy Zgorzelcem (województwo dolnośląskie) i granicą państwa z Ukrainą w Korczowej (województwo podkarpackie). 94-ka biegnie m.in. przez Legnicę, Wrocław, Zabrze, Sosnowiec, Kraków, Tarnów i Rzeszów.

Ok. 15 km na południe od miasta biegnie równoleżnikowo autostrada A4 (którą biegnie trasa europejska E40 – trasa bezpośrednia relacji wschód-zachód o długości ok. 8000 km, łącząca Calais nad Kanałem La Manche we Francji z granicą Kazachstanu i Chin). A4 jest najdłuższą autostradą w Polsce. Łączy granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach z Korczową na granicy z Ukrainą. Docelowo jej długość wyniesie 670 km. Przebiega przez wszystkie województwa południowej Polski i największe miasta regionu – Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów i Tarnów.

W administracyjnych granicach Opola zaczyna bieg pięć dróg wojewódzkich:

DW414 – zaczynaj bieg na północny-zachód od miasta, odbijając od krajowej 46-ki. Zahacza o centrum Opola ulicami Wrocławską, Niemodlińską i Prószkowską (dwukrotnie przecina krajową 45-kę) opuszcza miasto, kierując się na południe. Na przedmieściach Opola przecina autostradę A4 i dociera do Prudnika (51 km od miejsca startu).

DW423 – 45-kilometrowa trasa łącząca Opole i Kędzierzyn-Koźle (przez Gogolin, Krapkowice i Zdzieszowice). Droga zaczyna bieg na skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawskich i Częstochowskiej na wschodzie Opola, na styku dróg krajowych nr 46 i nr 94. Po przejściu w Ozimską, droga skręca w lewo, w Kołłątaja, biegnie ulicami 1 Maja, Reymonta i kierując się na południe opuszcza miasto.

DW435 – droga relacji wschód-zachód o długości ok. 17 km, łącząca Opole i Prądy. 435-ka zaczyna bieg na południowym-wschodzie Opola, odbijając na zachód od krajowej 94-ki. Do centrum miasta dociera ulicami Strzelecką, Obrońców Stalingradu, Fabryczną i Plebiscytową, po czym wiedzie ulicami Bohaterów Monte Cassino, Batalionów Chłopskich i Nysy Łużyckiej. Pokonuje Odrę, biegnie ul. Niemodlińską i opuszcza miasto, przecinając po drodze krajową 45-kę (na skrzyżowaniu z Wojska Polskiego). Kilkanaście kilometrów za rogatkami Opola 435-ka przecina autostradę A4 (na zachód od miasta).

DW454 – 51-kilometrowa biegnąca na północ droga wojewódzka z Opola do Namysłowa (przez Dobrzeń Wielki, Kup i Pokój). Zaczyna bieg w centrum Opola, na skrzyżowaniu ulic Nysa Łużycka i Budowlanych. Droga odbija na północ od wojewódzkiej 435-ki, biegnie Budowlanych, na skrzyżowaniu z Powstańców Warszawskich przecina Obwodnicę Północną (DK45, DK46 i DK94) po czym opuszcza Opole, kierują się dalej na północ.

DW459 – jedyna z opolskich dróg wojewódzkich startująca z dala od centrum miasta. Zaczyna bieg na północno-zachodnich rogatkach Opola, odbijając na skrzyżowaniu Partyzanckiej i Powstańców Warszawskich na północ od Obwodnicy Północnej. Tuż po starcie 459-ka opuszcza granice miasta i kierując się do Skorogoszczy wiedzie na północ. Ma 17 km długości.

OPOLE - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Opole. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Opole. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
OPOLE - aktualna mapa dróg

OPOLE - GŁÓWNE DROGI I ULICE

OPOLE - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Opole

OPOLE - JAK DOJADĘ

OPOLE - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL