• Facebook - conadrogach
GDDKIA szuka wykonawcy obwodnicy Morawicy na DK73
Droga krajowa nr 73 w Morawicy (woj. świętokrzyskie). Zdjęcia: GDDKIA

Rozpoczęła się procedura związana z przetargiem na pierwszy odcinek obwodnicy Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73 (województwo świętokrzyskie). Pierwszy fragment będzie liczył ponad 4 km a docelowo cała obwodnica będzie miała 8 km długości.

Drogowcy czekają na oferty od firm zainteresowanych budową I etapu obwodnicy Morawicy. Termin otwarcia ofert wyznaczony został na 2 stycznia 2018 r.

- Podpisanie umowy z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą planowane jest w przyszłym roku. Inwestycja realizowana będzie w systemie projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca dokona niezbędnych aktualizacji projektowych przed przystąpieniem do robót – informuje kielecki oddział GDDKIA.

W ramach pierwszego etapu inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga klasy GP (droga główna o ruchu przyspieszonym) o długości 4,2 km, biegnąca po śladzie istniejącej trasy krajowej nr 73 na odcinku od granic miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica. W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 73 z drogami powiatowymi, kolejne dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Wybudowana będzie także związana z drogą infrastruktura dodatkowa. Docelowo obwodnica Morawicy będzie miała 8 km długości. W drugim etapie inwestycji wybudowany zostanie odcinek biegnący po nowym śladzie omijający Morawicę i Wolę Morawicką.

Obecnie przez Morawicę i Wolę Morawicką przebiega szczególnie obciążony ruchem odcinek drogi krajowej nr 73. Co ważne, na fragmencie trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów ciężki ruch tranzytowy nakłada się na wzmożony ruch lokalny. To sprawia, że w samej Morawicy natężenie ruchu dochodzi nawet do poziomu niemal 20 tysięcy pojazdów na dobę. Dlatego ta inwestycja ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort podróży oraz płynność ruchu.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

1andrzej
2017-11-02 13:59
Jechałem 31 października przez Morawicę, raczej było tam pusto. Ruch zaczyna się dopiero na wjeździe do Kielc.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: