1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Gdzie powstaną nowe ronda w Warszawie?

Gdzie powstaną nowe ronda w Warszawie?

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl, UM Warszawa
  3. 2024-02-04
Gdzie powstaną nowe ronda w Warszawie?
Przetargi na cztery nowe ronda w Warszawie - ogłosi w tym roku ZDM. Zdjęcia: ZDM Warszawa
Ronda zamiast skrzyżowań poprawią bezpieczeństwo i upłynnią ruch w Warszawie. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) ogłosi w tym roku przetargi na budowę co najmniej czterech rond. Gdzie będą realizowane nowe inwestycje drogowe?

Nowe ronda powstaną w Warszawie u zbiegu ul. Krasińskiego z ul. Przasnyską na Żoliborzu i na Mokotowie w pobliżu elektrociepłowni Siekierki, gdzie krzyżują się ul. Augustówka i Zawodzie.

Na realizację inwestycji na Mokotowie i Żoliborzu ZDM otrzymał wstępną promesę dofinansowania z rządowego funduszu Polski Ład – 10,5 mln zł i 8 mln zł. Jednym z warunków otrzymania promesy z rządowego programu jest wkład własny miasta, dlatego obie inwestycje wsparte zostały miejskimi środkami – dla ronda u zbiegu ul. Augustówka i Zawodzie w wysokości 1,85 mln zł, natomiast w przypadku ul. Krasińskiego i Przasnyskiej – 701,7 tys. zł. Jak zaznaczają władze Warszawy, aby nie utracić dofinansowania z Polskiego Ładu, przetarg musi zostać rozpisany w ciągu dziewięciu miesięcy od dnia otrzymania promesy wstępnej. Ten termin mija 12 lipca 2024 r. ZDM planuje rozpisać przetarg na budowę rond w obu lokalizacjach jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Te drogi powstaną na Mazowszu – lista planowanych inwestycji na drogach krajowych

W planach na ten rok jest również przebudowa skrzyżowania ul. Powązkowskiej i Obrońców Tobruku na granicy Bielan z Bemowem. Tu również powstanie rondo. Na razie obowiązuje w tym miejscu zasada „łamanego pierwszeństwa”. Obecnie zadanie jest na etapie projektowania. Pieniądze na realizację tej inwestycji przekazała Rada Warszawy na sesji budżetowej w grudniu 2023 r. Planowane zmiany wpisują się w szerszy schemat dla tego rejonu. Obecnie bemowski urząd dzielnicy prowadzi budowę dwóch rond – na skrzyżowaniach ulic Obrońców Tobruku i Piastów Śląskich oraz Piastów Śląskich, Osmańczyka i Krasnodębskiego. Natomiast miejscydrogowcy już w zeszłym roku wybudowali rondo u zbiegu ulic Kochanowskiego i Rudnickiego na Bielanach.

Przypominamy, że władze Żoliborza budują już rondo. W połowie listopada 2023 r. ruszyły prace na skrzyżowaniu ul. Rydygiera i Przasnyskiej. Przy okazji ta druga ulica przejdzie generalny remont (na odc. Duchnicka-Krasińskiego). Planowany termin zakończenia całej inwestycji to czerwiec 2024 r.

W planach na ten rok stołeczny ZDM ma również rozstrzygnięcie przetargu na budowę ronda na Ursynowie, na skrzyżowaniu ul. Płaskowickiej i Lanciego. - To większy projekt, bo obejmuje również m.in. przedłużenie chodnika i drogi rowerowej – od al. KEN do Lanciego nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Przebudowane ma być też oświetlenie, chodniki po drugiej stronie ul. Płaskowickiej. Zaprojektowana „od nowa” zostanie również zatoka autobusowa – wyliczają drogowcy. Inwestycja planowana jest w trybie „Zaprojektuj i wybuduj” po otrzymaniu środków zapisanych w Wieloletniej Perspektywie Finansowej m.st. Warszawy.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Jak dojadę - Warszawa