1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Gliwice: Otwarcie Drogowej Trasy Średnicowej już w marcu!

Gliwice: Otwarcie Drogowej Trasy Średnicowej już w marcu!

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl
  3. 2016-02-21
Gliwice: Otwarcie Drogowej Trasy Średnicowej już w marcu!
Drogowa Trasa Średnicowa. Zdjęcia: K.Krzemiński, UM Gliwice
Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach jest gotowa. Obecnie trwają odbiory techniczne na odcinku G2, w śródmieściu Gliwic. Wszystko przebiega zgodnie z planem i w sobotę, 19 marca, każdy będzie mógł osobiście sprawdzić, jak z bliska wygląda największa gliwicka trasa. Według wstępnych planów, pierwsze samochody powinny wjechać na DTŚ w nocy z 20 na 21 marca.

– To ogromna, planowana od 40 lat inwestycja. Obecnie prowadzimy rozmowy z marszałkiem Województwa Śląskiego, inwestora tego przedsięwzięcia, na temat oddania odcinka G2 do użytku. Wszystko wskazuje na to, że będzie to 19 marca. Tego dnia po południu oraz 20 marca, każdy zainteresowany będzie mógł przespacerować się po DTŚ, wejść do tunelu i przejechać trasę na rowerze czy na rolkach. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy zobaczyli tę inwestycję. 20 marca, późnym wieczorem, na DTŚ wjadą samochody – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Nowa trasa połączy drogę krajową nr 88 z wojewódzka nr 902. Ciekawym obiektem powstałym w ramach gliwickiego odcinka DTŚ jest tunel. Zainstalowano w nim m.in. 11 rodzajów różnego rodzaju systemów, niemal 700 lamp, 50 kamer wykrywających zdarzenia w tunelu i 16 monitorujących sytuację przed i w tunelu.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. i PORR Polska Infrastructure S.A.

Inwestycja o wartości niemal miliarda zł, jest współfinansowana przez Unię Europejską, z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, państwowej rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu miasta.

– Dobrą wiadomością jest to, że z 450 mln, które otrzymaliśmy z Unii Europejskiej na dokończenie inwestycji, najprawdopodobniej żadnej części nie będziemy musieli zwracać – mówił Zygmunt Frankiewicz podczas sesji Rady Miasta.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 88 Utrudnienia na drodze 902 Jak dojadę - Gliwice