1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Hałas z autostrady A1 Stryków – Tuszyn przeszkadza mieszkańcom

Hałas z autostrady A1 Stryków – Tuszyn przeszkadza mieszkańcom

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl
  3. 2016-09-19
Hałas z autostrady A1 Stryków – Tuszyn przeszkadza mieszkańcom
Mieszańcy miejscowości przy autostradzie A1 Stryków - Tuszyn skarżą się na uciążliwy hałas. GDDKiA prowadzi badania i na ich podstawie oceni czy i jakie działania zleci wykonawcom. Zdjęcia: GDDKiA
Od blisko trzech miesięcy możemy korzystać z wygodnego połączenia – wschodniej obwodnicy Łodzi w ciągu autostrady A1. Z badań przygotowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że w ciągu doby odcinkiem Stryków - Tuszyn przejeżdża ok. 50 tys. samochodów. Niestety do inspektoratu wpłynęły pisma od mieszkańców skarżących się na uciążliwy hałas.

- Normy hałasu, które zostały ostatnio mocno zliberalizowane, w nocy są w tym miejscu przekroczone w znacznym stopniu. W Polsce obowiązuje obecnie takie prawo, że jeśli mamy do czynienia z zakładem produkcyjnym, nie może on emitować nocą hałasu większego niż 40 decybeli. Uznano, że przejeżdżające autostradą samochody mogą być jeszcze głośniejsze – zaznaczył Krzysztof Wójcik, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Marek Torzyński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyznał, że dotychczas wpłynęło ponad 1200 wniosków od mieszkańców z prośbą o zbadanie natężenia hałasu przy autostradzie. Do końca września w 40 punktach wokół A1 będą prowadzone badania. Na podstawie badań i raportów jeśli okaże się, że natężenie rzeczywiście odbiega od normy, GDDKiA podejmie działania. GDDKiA zaznacza, że skutki ewentualnego przekraczania norm hałasu będą musieli na własny koszt usunąć wykonawcy. Prace mogą rozpocząć się na początku 2017 r i polegać na podwyższeniu istniejących ekranów akustycznych, usypaniu wałów ziemnych lub zamontowaniu tzw. oktagonów.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Jak dojadę - Łódź Jak dojadę - Stryków