1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Jest pierwszy odcinek ekspresowej S17 na trasie Piaski – Hrebenne

Jest pierwszy odcinek ekspresowej S17 na trasie Piaski – Hrebenne

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-31
Jest pierwszy odcinek ekspresowej S17 na trasie Piaski – Hrebenne
Ekspresowa obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi S17. Zdjęcia: GDDKIA
Zakończyła się budowa drugiej jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. To część przyszłej drogi ekspresowej S17 pomiędzy Piaskami koło Lublina i Hrebennem na granicy z Ukrainą.

- Budowa drugiej jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego zakończona a kierowcy mogą już korzystać z docelowej obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S17. To pierwszy z oddanych odcinków tej trasy od Piask pod Lublinem do granicy z Ukrainą w Hrebennem – poinformował lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego rozpoczęła się wiosną 2019 r.  W trakcie jej budowy, w związku z planowaną realizacją dwujezdniowej drogi ekspresowej S17 z Piask do granicy kraju, podjęta została decyzja o dobudowaniu drugiej jezdni na długości ok. 5,4 km.

- Jesienią 2020 r. podpisaliśmy z wykonawcą aneks do umowy, którego przedmiotem była budowa drugiej nitki obwodnicy. Natomiast w listopadzie 2021 r. udostępniliśmy kierowcom pierwszą jezdnię (9,6 km). W rejonie dwóch węzłów (w. Tomaszów Północ i w. Tomaszów Południe) zrealizowany został docelowy, dwujezdniowy układ. Podpisanie aneksu z obecnym wykonawcą pozwoliło przyspieszyć udostępnienie pełnego przekroju trasy o około trzy lata – zaznaczają drogowcy.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S17 na trasie Piaski - Hrebenne

Nowy odcinek drogi ekspresowej S17 na trasie Piaski - Hrebenne. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego ma ok. 9,6 km. Wykonawcą jest Mota Engil Central-Europe. Wartość umowy podstawowej to ok. 193,5 mln zł, natomiast wartość zamówienia uzupełniającego (dobudowa drugiej jezdni) to ok. 74 mln zł.

W ramach inwestycji powstało 14 obiektów inżynierskich, w tym sześć wiaduktów pełniących dodatkowo funkcję przejść dla zwierząt średnich i małych, drogi do obsługi ruchu lokalnego oraz urządzenia ochrony środowiska. Wybudowane również zostały dwa węzły drogowe: Tomaszów Lubelski Północ na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 850 i węzeł Tomaszów Lubelski Południe na włączeniu do DK17. 

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17 oddana 31 sierpnia 2023 r

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17 oddana 31 sierpnia 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

Inwestycja została realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 i dofinansowana ze środków UE w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w kwocie 118,8 mln zł. 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S17 Jak dojadę - Tomaszów Lubelski