Jest porozumienie z Salini. W tym tygodniu wypłaty dla podwykonawców autostrady A1
GDDKiA w tym tygodniu zrealizuje płatności bezpośrednie dla podwykonawców na A1 w woj. śląskim. Zdjęcia: GDDKIA

Do końca tego tygodnia drogowcy zrealizują płatności bezpośrednie na kwotę ok. 30 mln zł dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów realizujących prace i usługi na budowie autostrady A1 na odcinku od węzła Rząsawa do węzła Blachownia. Wykonawcą zadania jest konsorcjum, którego liderem jest Salini Polska. To efekt wypracowanego porozumienia, które daje nadzieję na dalszą realizację prac.

- Podpisane porozumienie to nie tylko spełnienie postulatów przedsiębiorców, ale także krok firmy Salini w kierunku poprawy sytuacji na kontrakcie. Rozwiązanie to z pewnością wpłynie pozytywnie na dalszą realizację inwestycji – uważa Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z obopólnie zawartym kontraktem generalny wykonawca (Salini) jest zobowiązany do uregulowania w pierwszej kolejności płatności za wykonane i odebrane prace. Następnie po przedstawieniu podpisanych oświadczeń o rozliczeniu się ze wszystkimi podwykonawcami, usługodawcami i dostawcami materiałów ma prawo ubiegać się o płatność od inwestora.

Natomiast sytuacja, w której GDDKiA ma realizować płatności bezpośrednie, np. w wyniku kłopotów finansowych lub organizacyjnych generalnego wykonawcy, jest rozwiązaniem niestandardowym, umożliwiającym zachowanie płynności finansowej podwykonawców, usługodawców i dostawców.

- Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom realizującym prace i usługi na placu budowy, zostało wypracowane rozwiązanie umożliwiające niemal bezzwłoczne zrealizowanie płatności bezpośrednich na kwotę ok. 30 mln zł. Powyższe, ponadstandardowe działania pokazują determinację jak najszybszego dokończenia inwestycji, z jednoczesnym zabezpieczeniem interesu Skarbu Państwa i firm realizujących budowę, zazwyczaj lokalnych przedsiębiorców – wyjaśnia Jan Krynicki.

 

POdpisano porozumienie ws. wypłat dla podwykonawców autostrady A1

Podpisano porozumienie ws. wypłat dla podwykonawców autostrady A1 (odcinka realizowanego przez Salini). Zdjęcia: GDDKIA

Podpisany dokument umożliwi GDDKiA w krótkim terminie, tj. w ciągu 5 dni roboczych od podpisanego porozumienia, czyli już do końca tego tygodnia, dokonanie zaległych płatności bezpośrednio na rachunki przedsiębiorców wskazanych przez generalnego wykonawcę.

Jak informują drogowcy, w pierwszej kolejności zostaną zapłacone faktury o łącznej wartość ponad 22,5 mln zł, które nie zostały dotąd uregulowane przez generalnego wykonawcę. Następie w podobny sposób zostaną zrealizowane przygotowywane obecnie płatności bezpośrednie dla firm realizujących bieżące prace i usługi w wysokości ok. 8 mln zł.

- Co ważne, zawarte porozumienie zdecydowanie przyspieszy i uprości procedurę wypłat na rzecz podwykonawców, usługodawców i dostawców. Daje ono możliwość regulowania bieżących zobowiązań na rzecz przedsiębiorców realizujących prace i usługi na placu budowy niezwłocznie po przedstawieniu zatwierdzonych zestawień przez generalnego wykonawcę. Oznacza to uruchomienie szybkich, bezpośrednich płatności, o co wnioskowali poszkodowani przez generalnego wykonawcę przedsiębiorcy. Rozwiązanie to będzie mogło być wykorzystywane, o ile generalny wykonawca wyrazi na to zgodę w dalszej realizacji zadania dla przyszłych, wymagalnych płatności na rzecz podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów (w skrócie PUD) – zaznaczają drogowcy.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

kon
2019-04-04 12:17
s3 nie skoncza bo chca wyludzic 400 baniek wiecej hehe, od dawna kasa poleciala do wloch do mafi a teraz udaja ze az tak materialy podrozaly.
kici
2019-04-03 18:32
a co z drogą S3 Lubin Polkowice ? też Salini nie buduje. budowa opóźniona o cały rok
kierowca
2019-04-01 16:02
A ja się pytam- czy dzięki temu roboty budowlane tej jakże newralgicznej trasie w końcu ruszą?
kon
2019-04-01 13:09
czyli co? salini dało d.upy a my bedziemy dopłacać do kontraktu 2 raz. w.yjebac spagetti z polskiego rynku.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: