Jest umowa na północny odcinek S19 z obwodnicą Międzyrzecza Podlaskiego
- Anna Kluba
- conadrogach.pl
- 2022-02-24
Umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego zawarto z firmą Strabga. Prace wyniosą około 391,5 mln zł.
Inwestycja realizowana będzie w systemie projektuj i buduj. Przez pierwsze 10 miesięcy od podpisania umowy wykonawca opracuje dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o wydanie przez Wojewodę Lubelskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wydanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie budowy oraz uruchomi proces odszkodowawczy dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości przewidzianych pod drogę. Zakończenie budowy planowane jest w drugiej połowie 2025 r.
Mapa drogi ekspresowej S19 z odcinkiem na który zawarto umowę: Obwodnica Międzyrzecza Podlaskiego - granica z woj. mazowieckim. Mapa: GDDKIA
- Podpisana dzisiaj umowa jest już drugą w tym roku na realizację drogi ekspresowej S19. Dzięki temu do tej fazy przeszły dwa zadania o łącznej długości nieco ponad 25 km i wartości ok. 1,6 mld zł - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Budowa dróg w Polce. Te drogi ekspresowe i obwodnice wejdą w fazę budowy
Jaka będzie S19 z obwodnicą Międzyrzecza?
W ramach zadania przewidziana jest budowa ok. 13,7 km drogi ekspresowej od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego do końca obecnej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego. Ta ostatnia, poza dwoma węzłami, jest drogą jednojezdniową i w ramach inwestycji zyska na odcinku ok. 6,2 km drugą jezdnię. Przebudowane zostaną też łącznice węzłów Międzyrzec Podlaski Północ oraz Międzyrzec Podlaski Południe. Z kolei węzeł Łukowisko, komunikujący ten odcinek szlaku Via Carpatia z autostradą A2, powstanie w ramach realizacji jednego z odcinków autostrady.
W ramach inwestycji powstanie sześć obiektów inżynierskich, w tym przejście dla dużych zwierząt i wiadukt nad linią kolejową. Zaprojektowane i wybudowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Halasy i MOP Tuliłów), drogi dojazdowe i lokalne. Istniejąca obwodnica Międzyrzeca Podlaskiego zostanie dostosowana do parametrów drogi ekspresowej.
Obecna obwodnica Międzyrzecza Podlaskiego zostanie rozbudowana o drugą jezdnię. Zdjecia: GDDKIA
Budowa S19 na północ od Lublina
Budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 od granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego do Lublina podzielona została na sześć odcinków o łącznej długości ok. 100 km. Podpisana umowa jest drugą w kolejności. Cztery pozostałe odcinki są w trakcie postępowania przetargowego, a umowy na ich realizację GDDKIA planuje podpisać w tym roku:
- gr. woj. lubelskiego i mazowieckiego - Międzyrzec Podlaski (podpisana umowa na realizację),
- Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski (trwa przetarg),
- Radzyń Podlaski - Kock (trwa przetarg),
- obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej (dobudowa drugiej jezdni) (wybrana najkorzystniejsza oferta),
Budowa S19. Jest wykonawca rozbudowy obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
- Kock - Lubartów (wybrana najkorzystniejsza oferta),
Trasa S19 Kock - Lubartów w ręce firmy Strabag. Będą umowy na Via Carpatię na północ od Lublina - Lubartów - Lublin (podpisana umowa na realizację, trwa opracowywanie projektu budowlanego i materiałów do ZRID).
Rusza via Carpatia na północ od Lublina. S19 Lublin – Lubartów w realizacji
Trasa Via Carpatia
Via Carpatia to szlak międzynarodowy, korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Jego częscią na terenie Polski są drogi ekspresowe: S61, S16 i S19 biegnące wzdłuż wschodniej granicy. Via Carpatia połączy Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Trasa przetnie pięć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Obecnie w fazie realizacji jest ponad 260 km trasy Via Carpatia. Kolejne 100 km jest na etapie przetargu, a blisko 130 km na etapie prac przygotowawczych. Kierowcy korzystają z nieco ponad 200 km.
Przebieg międzynarodowej trasy Via Carpatia. Mapa: GDDKIA