• Facebook - conadrogach
Jest zgoda na budowę ważnego odcinka S1 – obwodnicy Węgierskiej Górki
Drogowcy ogłoszą przetarg na budowę drogi ekspresowej S1 - obejścia Węgierskiej Górki. Jest to możliwe po tym jak woj. śląski wydał zgodę na realizacje inwestycji. Zdjęcia: GDDKIA

Wojewoda śląski wydał decyzję na budowę około 8,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 tzw. obejścia Węgierskiej Górki. Dzięki temu katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad może ogłosić wreszcie przetarg na wybór wykonawcy tego wyczekiwanego od lat odcinka.

Obejście Węgierskiej Górki na Żywiecczyźnie od lat czeka na realizację. Teraz budowa odcinka drogi ekspresowej S1 może ruszać. Przewidywany termin realizacji inwestycji to lata 2019 - 2023. Szacowany koszt inwestycji to aż około 1,5 mld zł. Odcinek S1 będzie bowiem poprowadzony po wymagającym dużych prac i konstrukcji terenie. Przewidziano budowę m.in. dwóch tuneli drogowych o długości około 830 m i 980 m. Polska starała się o dofinasowanie budowy tego odcinka drogi z unijnej puli Funduszu Spójności (wnioskowana kwota to 350 692 639 EUR, w tym wkład UE 298 088 743 EUR). Niestety wniosek został rozpatrzony negatywnie. W tej sytuacji rząd podjął decyzje o jego realizacji z innych środków.

 

Mapa z lokalizacja odcinka S1 - obejście Węgierskiej Górki

Mapa z lokalizacja odcinka S1 - obejście Węgierskiej Górki. Mapa: GDDKIA

 

Budowa obejścia Węgierskiej Górki jest jednym z priorytetów bo znacząco ułatwi przejazd w kierunku południowej granicy - jest to ostatni brakujący fragment trasy S1 między Bielskiem-Białą i Zwardoniem. Dzięki odcinkowi , droga ekspresowa S1 Pyrzowice – Dąbrowa Górnicza – Tychy – Bielsko Biała, będzie stanowić połączenie dróg szybkiego ruchu, autostrad A1 (północ – południe) i A4 (wschód – zachód) z aglomeracją śląską, umożliwi również połączenie z granicą ze Słowacją w Zwardoniu – Mycie, a poprzez S52 - granicą z Republiką Czeską w Cieszynie.

Do 2022 r. powstaną brakujące odcinki S1 Mysłowice - Bielsko-Biała – Zwardoń

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: