• Facebook - conadrogach
Kiedy pojedziemy autostradą A1 Gdańsk – Gorzyczki?
W 2021 roku ma zakończyć się budowa autostrady A1. Czy tym razem uda dotrzymać się terminu? Zdjęcia: GDDKIA

Autostrada A1 ma być drugą kompletną autostradą w sieci drogowej Polski (obecnie mamy tylko pełen przebieg A4-ki). W budowie są odcinki z Rząsawy do Pyrzowic omijające Częstochowę. W tym roku drogowcy chcą podpisać umowy z wykonawcami ostatniego odcinka A1 na południe od Łodzi. Optymistycznie patrząc , budowa autostrady A1 zakończy się najwcześniej w 2021 roku.

Autostradą A1 z północy na południe mieliśmy pojechać sześć lat temu - na mistrzostwa EURO2012. Kolejne obietnice to rok 2019… Niestety realizacja trasy na południe od Łodzi w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym okazała się chybiona i w kolejnych latach nie udało się ogłosić przetargów. W 2017 roku resort infrastruktury znalazł pieniądze i zapewnia, ze A1-ka będzie dokończona.

Dokończenie budowy autostrady A1 stało się jednym z najważniejszych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Ministerstwo Infrastruktury obiecuje że do 2021 r. autostrada ta będzie przejezdna na całej zakładanej długości - od Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach. Brakujący odcinek Tuszyn – Częstochowa wymaga budowy: 16,9 km odcinka w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 1 na terenie woj. śląskiego (granica woj. – Rząsawa) i 64 km odcinka na terenie woj. łódzkiego (tuszyn – granica woj.).

 

A1 Tuszyn – granica z woj. śląskim

Realizacja dalszej części A1-ki od granicy województw do Tuszyna ma pochłonąć prawie 2,5 mld zł. Dziesięć z trzynastu złożonych ofert w przetargu mieści się w budżecie GDDKIA.

Przypomnijmy, cały 64 kilometrowy odcinek autostrady A1 podzielony został na cztery części:

  • Odc. A od węzła „Tuszyn” (bez węzła) do węzła „Bełchatów” (z węzłem) - długość 15,862 km
  • Odc. B od węzła „Bełchatów” (bez węzła) do węzła „Kamieńsk” (z węzłem) - długość 24,200 km
  • Odc. C od węzła „Kamieńsk” (bez węzła) do węzła „Radomsko” (z węzłem) - długość 16,720 km
  • Odc. D od węzła „Radomsko” do granicy województwa łódzkiego/śląskiego - długość 7,023 km.

GDDKiA zamierza podpisać umowy z wykonawcami w pierwszym kwartale tego roku.

- Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie muszą zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 38 miesięcy od daty zawarcia umowy – informują drogowcy. Oznacza to, że jeśli umowa będzie zawarta w I kwartale tego roku to autostrada ma być gotowa w 2021 roku.

Autostrada będzie miała nawierzchnię betonową. Na poszczególnych odcinkach będzie się różniła. Oto jak ma wyglądać nowa autostrada A1

Odcinek A, czyli istniejąca obecnie tzw. „stara autostrada” od węzła „Tuszyn” do węzła „Piotrków Trybunalski Zachód”, będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu.

Dalej między węzłem „Piotrków Trybunalski Zachód” i „Piotrków Trybunalski Południe” droga będzie miała po cztery pasy ruchu w każdym kierunku, czyli tak jak obecnie.

Najistotniejsza zmiana będzie dotyczyła odcinków: B, C i D, czyli obecnego odcinka drogi krajowej nr 1. W miejsce dwóch pasów ruchu w każdym kierunku ,pojawią się po trzy pasy dla każdej jezdni. Znikną wszystkie jednopoziomowe skrzyżowania, a w miejscach połączenia autostrady A1 z najważniejszymi szlakami regionu pojawią się węzły bezkolizyjne; w Kamieńsku A1/DW484 i w Radomsku A1/DK 42. Na przekrój nowej autostrady będą się składały 2 jezdnie, każda po 2 lub 3 pasy ruchu o szerokości 3,75 m (każdy), pasa awaryjnego o szerokości 3,00 m i pasa dzielącego o szerokości 5,00 m.

Nowym rozwiązaniem będzie także zwiększenie funkcjonalności węzła: „Piotrków Trybunalski Zachód” (A1/S8). Pojawią się na nim dodatkowe relacje skrętne.

 

 

Autostrada A1 w województwie łódzkim. Budowa A1 Tuszyn - granica woj. W woj. łodzkim do wybudowania pozostaje 64 km odcinek A1 Tuszyn - granica województwa. Mapa: GDDKIA

 

Budowa czterech odcinków jest ostatnim brakującym fragmentem autostrady A1 na terenie województwa łódzkiego. Po jej ukończeniu całkowita długość tej trasy na terenie województwa (od granicy z województwem kujawsko – pomorskim do granicy z województwem śląskim będzie liczyła 167, 3 km. Obecnie do dyspozycji kierowców na terenie województwa łódzkiego jest 121 km autostrady A1, w tym stary odcinek między węzłem „Tuszyn” i węzłem Piotrków Trybunalski.

 

A1 granica województw – Rząsawa koło Częstochowy

Odcinek autostrady A1, pomiędzy granicą woj. łódzkiego i śląskiego a węzłem Rząsawa zaplanowany jest do realizacji w formule Projektuj i Buduj. W grudniu 2017 roku poznaliśmy oferty złożone przez zainteresowanych trzech wykonawców. Każdy z nich zadeklarował, że zrealizuje zadanie w 35 miesięcy od daty podpisania umowy. Przewidywany termin podpisania umowy to III kwartał 2018 roku.

Zadanie przewiduje zaprojektowanie i budowę autostrady A1 o długości 16,9 km w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 1.

 

Mapa autostrady A1 w woj. śląskim. W budowie Częstochowa - Pyrzowice i w projekcie Częstochowa - granica woj.

Mapa autostrady A1 w woj. śląskim. W budowie odcinki A1 Częstochowa - Pyrzowice. Do realizacji pozostaje odcinek A1 Częstochowa - granica województwa. Mapa: GDDKIA

 

Obecnie na terenie województwa śląskiego przejezdne jest ponad 91 km autostrady, w trakcie budowy 57 km. Do zakończenia brakuje tylko wspomnianego odcinka o długości niespełna 17 km.

 

Budowa autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

do Jag
2018-04-05 10:01
s6 gdansk-szczecin. zaleznie od funduszy za ok.9-12lat mapa obciazenia wskazuje tylko niektore odcinki na "pilne"
enrico
2018-02-09 13:47
JAG- aktualnie budują zachodni odcinek S6 -od Goleniowa, przez Kołobrzeg do Koszalina. Wątpliwa jest (szybka terminowo) budowa środkowych odcinków- od Koszalina, przez Słupsk do Lęborka. Natomiast na wschodni odcinek S6 - od w.Gdynia Wlk.Kack (na istn. Obwodnicy Trójmiasta) - do m. Szemud i dalej do Bożego Pola Wlk. - podpisano umowy na projektowanie i realizację tej części ekspresówki. Ale nie rozwiąże to pilnie, problemu pełnej ,,przejezdności ekspresowej" od Trójmiasta do Zachodniego Pomorza- bo od skrzyż. S6/DK6 w kier.na Lębork do Koszalina - S6 długo nie będzie budowana.
JAG
2018-01-31 15:53
Kiedy pojedziemy ekspresówką S6 Gdańsk - Szczecin ? Oto jest pytanie.
Rusocin
2018-01-31 15:46
Rusocin w gminie Pruszcz Gdański gdzie na północy Polski zaczyna się A1 nie jest Trójmiastem.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: