Kiedy przetarg na A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce?
Coraz bliżej do budowy A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce. W IV kwartale tego roku drogowcy mają ogłosić przetarg na wybór wykonawcy na projekt i budowę trasy. Zdjęcia: Łukasz Jóźwiak, GDDKIA

W styczniu 2018 roku ruszyło opracowywanie koncepcji programowej dla ponad 37 km odcinka autostrady A2 z Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Prace dobiegły końca (trwały nieco ponad rok) i kolejnym krokiem jest ogłoszenie przetargu na realizację w formule projektuj i buduj. Drogowcy zaplanowali go na IV kwartał 2019 roku.

Coraz bliżej autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego w stronę Siedlec. Odcinek ma najbardziej zaawansowane prace spośród trzech fragmentów na jakie podzielono realizację A2-ki do wschodniej granicy w Terespolu. Jeżeli przetarg ruszy w IV kwartale br. (pierwotnie planowano na maj 2019 r.) i uda się sprawnie wybrać wykonawcę prac, to realizacja tego odcinka A2 w systemie „projektuj i buduj” rozpocznie się w 2020. Oznacza to, że trasa będzie gotowa najwcześniej w 2024 roku. GDDKiA ocenia, że inwestycja pochłonie ok. 1,7 mld zł (dokumentacja, wykup gruntów, budowa).

A2 na odcinku węzeł Ryczołek (koniec obwodnicy Mińska Mazowieckiego) w km ok. 524+005 do km ok. 561+500 (z włączeniem do obwodnicy Siedlec) ma przebiegać między innymi przez gminy: Kotuń, Skórzec, Wiśniew, Siedlce i Zbuczyn. Na mapie przebiegu wspomnianego odcinka A2-ki widać, że trasa włączy się w obwodnicę Siedlec od południowej strony. Odcinek będzie miał około 37,5 km długości a w jego ciągu powstaną węzły:

  • węzeł ,,Groszki’’ (na przecięciu autostrady A2 z istniejącą drogą krajową nr 2 Warszawa –Terespol),
  • węzeł ,,Gręzów’’ na skrzyżowaniu autostrady A2 z istniejącą DK2 Warszawa –Terespol
  • węzeł ,,Swoboda’’ na skrzyżowaniu z droga krajową nr 2 (obwodnicą Siedlce), z zapewnieniem dojazdu do drogi wojewódzkiej nr 803 Siedlce – Seroczyn poprzez obwodnicę Siedlec.

Powstaną również Miejsca Obsługi Podróżnych w Tuszetowie. Planowana jest budowa 29 drogowe i autostradowych obiektów inżynierskich.

Mapy autostrady A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce. Źródło: GDDKIA

Mapy autostrady A2 Mińsk Maz. - Siedlce 

W opracowaniu są  jeszcze kolejne odcinki autostrady A2: Siedlce - Biała Podlaska o dł. 63,5 km i od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią w Terespolu (32 km). Najdłużej poczekamy na odcinek przy wschodniej granicy, bo tu prace koncepcyjne ruszyły najpóźniej.

Autostrada A2 granica państwa (Niemcy) - Świecko - Słubice - Nowy Tomyśl - Poznań - Września - Słupca - Konin - Koło - Łódź - Łowicz - Skierniewice - Grodzisk Mazowiecki - Pruszków - Warszawa - Mińsk Mazowiecki - Siedlce - Biała Podlaska - Kukuryki - granica państwa (Białoruś) to część międzynarodowej trasy E30, jest kontynuacją niemieckiej autostrady A12 z Berlina. To jedna z najważniejszych tras na mapie samochodowej Polski, zapewnia komunikację w kierunkach wschód – zachód. Autostrada A2 docelowo ma mieć 657 km. Obecnie w użytkowaniu jest 475 km. W przyszłym roku powinna zakończyć się budowa odcinków pomiędzy Warszawą a Mińskiem Mazowieckim o łącznej długości niespełna 15 km.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

enrico
2019-08-07 19:33
Odcinek A2 Mińsk Maz- Siedlce, miał wg PiS, być zbudowany do 2021r. Teraz jest mowa, że najwcześniej w 2024r. Wg mnie powstanie do 2025-26r? Bart- jesteś wyraźnie niezorientowany, gdyż ten 37,5 km odcinek ma 3 pododdcinki (średnio każdy po 12,5 km długości) i każdy poważny Wykonawca może realizować naraz je wszystkie trzy.(co w przeszłości - na innych drogach-działo się wielokrotnie). Odsuwanie budowy A2 do czasu aż skończy się poprzednie odcinki, spowodowałoby trwanie tej budowy przez dwadzieścia lat. (co chyba nie spotkałoby się z aprobatą tamtejszych mieszkańców i innych użytkowników dróg). Więc bez demagogi.
Bart
2019-08-06 13:45
do Obserwator tak to właśnie powinno działać... gdyby ogłosili 10 przetargów w jednym czasie i firma wystartowała do 10 przetargów i jakimś trafem wygrała wszystkie to pewnie z 8 musiałaby zrezygnować, bo by nie dała rady tego uciągnąć... i powstałyby kolejne opóźnienia, o które oskarżyłbyś GDDKiA. Dlatego są przesunięcia... Startujesz w 1 przetargu, po jakimś czasie wiesz czy wygrałeś/przegrałeś i wtedy wiesz czy możesz sobie pozwolić na start w kolejnym.
Obserwator
2019-08-06 12:44
Każdy przetarg teraz musi poczekać... hihihihi... aby nie było "SPIĘTRZENIA PRZETARGÓW" - cytat z GDDKiA
Konrad
2019-08-06 10:36
Mało wyraźna ta mapa... jak by można załączyć ją w większej rozdzielczości to było by fajnie. Dobrze, że coś się dzieje z tą drogą.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: