1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kierowców czeka kolejna rozbudowa DK61 Legionowo - Zegrze

Kierowców czeka kolejna rozbudowa DK61 Legionowo - Zegrze

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-10-13
Kierowców czeka kolejna rozbudowa DK61 Legionowo - Zegrze
Rozbudowa DK61 w Legionowie zakończona, teraz czas na odcinek Legionowo - Zegrze. Zdjęcia: GDDKIA
Lada dzień ekipy budowlane rozpoczną prace na kolejnym odcinku drogi krajowej nr 61 pod Warszawą. Prace będą powodować duże utrudnienia w ruchu i obejmą ok. 4,5 km istniejącej DK61 pomiędzy Legionowem a rondem w Zegrzu. Przypominamy, że wcześniej na tym odcinku przebudowano wiadukt kolejowy w Wieliszewie.

- Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na rozbudowę ok. 4,5 km istniejącej DK61 pomiędzy Legionowem a rondem w Zegrzu. Umożliwia ona rozpoczęcie robót, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości – poinformował warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki (lider) i TORPOL. Umowa zawarta w grudniu 2020 r., o wartości prawie 195 mln zł, jest realizowana w formule Projektuj i buduj.

Po przekazaniu placu budowy wykonawca rozpocznie prace budowlane. - W pierwszej kolejności przeprowadzone będzie rozpoznanie saperskie terenu, niezbędna inwentaryzacja i wytyczenie geodezyjne. Następnie, sukcesywnie wybudowane zostaną drogi technologiczne i zaplecza wykonawcy oraz składy materiałów. Rozpocznie się wycinka na terenach zadrzewionych i zakrzaczonych, usuwanie korzeni i karpin. Ruszą też pierwsze roboty ziemne (odhumusowanie terenu) – wyjaśniają drogowcy.

Zakończenie rozbudowy DK61 Legionowo – Zegrze według umowy zaplanowane jest w II kwartale 2024 r.  Termin raczej nie zostanie dotrzymany, bo w procedowaniu są roszczenia wykonawcy. Oczekuje on wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych (m.in. z powodu długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID). Jak zaznacza GDDKIA, termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót.

Aktualne utrudnienia na DK61

DK61 w Zegrzu w woj. mazowieckim

DK61 Zegrze, widok w kierunku Legionowa. Zdjęcia: GDDKIA

To już kolejna inwestycja służąca poprawie warunków na DK61 w woj. mazowieckim. Do tej pory rozbudowane zostało ponad 17,5 kilometra DK61. Ostatni, trzeci odcinek przejścia przez Legionowo został udostępniony kierowcom w lipcu 2021 r. Obecnie w realizacji jest kolejne 24,5 km drogi. Poza odcinkiem pomiędzy Legionowem a Zegrzem, w realizacji jest obwodnica Pułtuska, która właśnie weszła w fazę robót budowlanych.

Nowe obwodnice: Dwie mazowieckie obwodnice w realizacji, siedem w przygotowaniu – terminy budowy

Przypominamy, że w ramach rozbudowy DK61 Legionowo – Zegrze przebudowano już wiadukt kolejowy w Wieliszewie. Rozebrany został stary obiekt i w jego miejscu powstał nowy. Odtworzone zostały tory oraz sieci: sterowania ruchem kolejowym i teletechniczne. Ponadto wykonane zostało odwodnienie. Prace zakończyły się w październiku 2022 r. i przywrócony został ruch pociągów.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 61 Jak dojadę - Legionowo