Kierowcy jeżdżą nowym odcinkiem obwodnicy Kępna w ciągu S11
Nowo otwarty odcinek drogi ekspresowej S11 stanowi I etap realizacji obwodnicy Kępna, będącej połączeniem drogi krajowej DK11 z drogą ekspresową S11. Zdjęcia: GDDKIA

Pierwszy etap obwodnicy Kępna został oddany do ruchu. Oznacza to, że kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka drogi ekspresowej S11. Ten 3,7-kilometrowy fragment dwujezdniowej drogi łączy S8 z DK11. Co ważne, pozwala uruchomić „martwy” dotąd węzeł Kępno wybudowany w ramach ciągu trasy S8.

Dzięki nowemu odcinkowi drogi ekspresowej S11 będzie można dojechać do ekspresowego połączenia z Wrocławiem lub autostradą A1 w woj. łódzkim. Ten fragment obwodnicy pozwoli autom jadącym drogą S8 w prosty sposób zjechać na DK11 bez nakładania dodatkowych kilometrów.

Uzupełnieniem oddanego odcinka obwodnicy Kepna będzie realizacja II etapu na południe od drogi S8. W przyszłym roku ruszy budowa blisko 7-kilometrowego przedłużenia obwodnicy a po zakończeniu tej inwestycji, w 2021 r. ruch tranzytowy w pełni ominie Kępno.

 

Mapa I odcinka obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11

Mapa I odcinka obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11. Mapa: GDDKIA

W ramach realizacji I etapu obwodnicy Kępna oprócz trasy głównej drogi S11 o długości ok. 3,7 km zbudowano trzy obiekty inżynierskie. Na połączeniu drogi ekspresowej S11 z obecną DK11 powstało rondo turbinowe. Zrealizowano kompletny system odwodnienia drogi wraz ze zbiornikami retencyjnymi. Przebudowano drogi kolidujące z obwodnicą, wykonano drogi serwisowe oraz urządzenia ochrony środowiska, dokonano przebudowy infrastruktury technicznej (wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej). Na rondzie i dojeździe do istniejącego węzła wykonano oświetlenie drogowe oraz na całej długości odcinka zainstalowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wartość robót budowlanych wyniosła ok. 73 mln złotych brutto.

Pozostałe odcinki drogi ekspresowej S11 w Wielkopolsce są w trakcie przygotowania niezbędnej dokumentacji do ich przyszłej realizacji.

Cała droga S11 w Wielkopolsce w projektowaniu

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Restio pl
2018-09-14 13:47
Pomagamy uzyskac wyzsze odszkodowania - zapraszamy na R E S T I O P L
Lolo
2018-05-25 20:12
Obecnie przekrój 2x2. Widać po pasie zieleni, że nie zrobili rezerwy pod 3 pas

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: