1. Strona główna
 2. obwodnica Kępna

Obwodnica Kępna

 1. conadrogach.pl
 2. GDDKiA
 3. 2019-08-24
Obwodnica Kępna
I etap obwodnicy Kępna powstały w ramach drogi ekspresowej S11. II etap w budowie. Całą obwodnicą pojedziemy w 2021 r. Zdjęcia: GDDKIA
Obwodnica Kępna będzie liczyć około 11 kilometrów i pobiegnie po wschodniej stronie miasta. Jako trasa S11 o parametrach drogi ekspresowej zapewni wysoki komfort ruchu tranzytowego. Ponadto nowa droga S11 odciąży obecny odcinek drogi krajowej nr 11 przebiegający przez Kępno i Baranów. Jej realizację podzielono na dwa etapy.

Budowa obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11 została podzielna na dwa odcinki:

 • I etap - północny, długość ok 4,4 km: Kępno od istniejącej DK11 do węzła Kępno – Krążkowy. Odcinek oddany do ruchu w maju 2018 r. 

  Pierwsze zadanie polegało na zaprojektowaniu i budowie blisko 4 km obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11 (odcinek I). Umowę na realizację projektuj i buduj podpisano w październiku 2015 r., powstał odcinek drogi ekspresowej o długości ok. 3,6 km, prowadzący na północ od węzła Kępno na S8. Wykonawca, firma Budimex, zrealizowała go za kwotę 73 mln złotych. Wybudowano trzy obiekty inżynierskie: przejście dla zwierząt średnich w ciągu drogi ekspresowej, wiadukt nad drogą ekspresową S11 w ciągu drogi powiatowej oraz wiadukt nad linią kolejową. Oddanie do ruchu miało miejsce w maju 2018 r.


Obwodnica Kępna I etap, droga ekspresowa S11. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Kępna I etap - droga ekspresowa S11 • II etap - południowy, długość ok 6,8 km: Kępno od węzła Kępno – Krążkowy do węzła z DK11. Zakończenie budowy przewidziane w 2021 roku.

  Druga część stanowi przedłużenie trasy S11 na południe od drogi ekspresowej S8. Wykonawcą prac Projektuj i Buduj jest firma INTERCOR. Umowę zawarto w październiku 2017 r., a jej wartość wynosi 122,6 mln złotych.

  W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej S11 o długości ok. 6,8 km oraz łącznik z istniejącą drogą krajową DK11 o długości ok. 1,3 km. W czerwcu 2019 r., po otrzymaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, przekazano  wykonawcy plac budowy i ruszyły pierwsze prace.

  Od istniejącego węzła Kępno nowy odcinek drogi S11 o nawierzchni bitumicznej pobiegnie na południe. Początkowo będzie to droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu (do węzła Kępno Wschód), a następnie jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku (do węzła Baranów) o nośności 11,5 tony/oś, włączająca się do istniejącego przebiegu DK11.

  W ramach inwestycji powstanie dziewięć obiektów mostowych oraz dwa węzły: Kępno Wschód (połączenie z drogą wojewódzką nr 482) oraz Baranów (połączenie z DK11).


Mapa obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11

Mapa obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11. Mapa: GDDKIA

Docelowo obwodnica Kępna pozwoli skomunikować od północy drogę krajową nr 11 z trasą S8 biegnącą w kierunku Wrocławia i Warszawy, a jednocześnie spowoduje wyprowadzenie części ruchu tranzytowego odbywającego się obecnie drogą krajową nr 11 przez Kępno. Trasa S11 wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy na osi północ - południe. Ułatwiony zostanie dojazd do Kępna od strony drogi ekspresowej S8 i uprości się połączenie z DK39 w kierunku Namysłowa. 

Obwodnica Kepna jest częścią planowanej drogi ekspresowej S11, która zastąpi obecną DK11 i zapewni ekspresowe połaczenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Docelowo droga ekspresowa S11 połączy Górnośląski Okręg Przemysłowy z miejscowościami wypoczynkowymi środkowego wybrzeża Bałtyku, przebiegając przez Lubliniec, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Piłę i Koszalin. Lokalnie pełnić ma funkcje obwodnic m.in.: zachodniego Koszalina (fragment Via Hanseatica), Szczecinka, wschodniej Piły, Obornik, zachodniej Poznania, Kórnika, Środy Wielkopolskiej, Jarocina, wschodniej Ostrowa Wielkopolskiego, Kępna, Kluczborka, zachodniej Lublińca, północno-zachodniej GOP-u.

Podziel się:

Powiązane z "obwodnica Kępna":

droga ekspresowa S11 Kępno (woj. wielkopolskie) wielkopolskie
obwodnica Jarocina obwodnica Kluczborka obwodnica Koszalina obwodnica Olesna obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego obwodnica Poznania obwodnica Sianowa obwodnica Szczecinka S11 Bobolice - Szczecinek S11 Kępno - autostrada A1 S11 Koszalin - Bobolice S11 Poznań - Kępno A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin Obwodnica Gniezna S10 Szczecin - Piła S5 Wrocław - Poznań
POPULARNE W CONADROGACH.PL