• Facebook - conadrogach
Kolejny etap przebudowy Berlinki. Od marca prace na DW142 Szczecin – Krzywnica
W marcu ruszy przebudowa kolejnego odcinka berlinki w woj. zachodniopomorskim. Prace o wartości ponad 42 mln zł obejmą około 22 km odcinek Szczecin - Krzywnica. Zdjęcia: ZZDW

W marcu rozpocznie się przebudowa kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 142 w zachodniopomorskim czyli tzw. „berlinki”. Przebudową blisko 22-kilometrowego odcinka Szczecin – Krzywnica zajmie się Budimex. Roboty budowlane wyniosą nieco ponad 42,5 miliona złotych.

W przetargu startowało 14 firm, wśród nich firmy polskie oraz konsorcja firm polskich i hiszpańskich, włoskich oraz nigeryjskich. Ceny wahały się od nieco ponad 42,5 mln zł do ponad 58,6 mln zł, przy zaplanowanym budżecie na ten cel w wysokości blisko 66,3 mln zł. Ostatecznie za najkorzystniejszą ofertę uznano złożoną przez firmę Budimex. Termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2018 r.

Przebudowany odcinek Berlinki DW142

Przebudowany już odcinek berlinki DW142 Krzywnica-Lisowo. Zdjęcia: ZZDW

Roboty budowlane na DW142 Szczecin – Krzywnica zgodnie z założeniami przetargowymi mają rozpocząć się wiosną tego roku. Przebudowa będzie prowadzona rzadko stosowaną w Polsce metodą „rubblizingu” czyli rozkruszania na miejscu betonowych płyt i wykorzystywania ich jako podbudowy nowej drogi. Rubblizing wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak łamacze wielogłowicowe i łamacze ultradźwiękowe.

Na tak przygotowanej podbudowie zostanie położona nowa nawierzchnia bitumiczna. Jak zaznaczają drogowcy wybór metody nie był przypadkowy - „berlinka” to droga, która praktycznie nie przechodzi przez tereny zabudowane, a przy tej technologii (z uwagi na wibracje) problemem są zawsze pobliskie zabudowania oraz podziemne uzbrojenie terenu. Projekt przewiduje ponadto przebudowę dwóch mostów, jednego nad rzeką Małką w pobliżu Warchlinka i drugiego nad rzeką Iną w pobliżu Sowna. Zostaną też rozebrane dwa nieczynne wiadukty, a 6 innych zostanie wyremontowanych.

Obiekt w ciągu DW142 będzie przebudowany

Przebudowa DW142 obejmuje też remont wiaduktów i mostów. Fot. ZZDW

Planowana jest również przebudowa skrzyżowań, budowa dwóch rond, przebudowa istniejących zjazdów, zatok autobusowych, przebudowa kanalizacji deszczowej, odtworzenie istniejących oraz wykonanie nowych odcinków rowów przydrożnych, budowa oświetlenia na skrzyżowaniach typu rondo, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.

Przypomnijmy, że inwestycja objęta przetargiem będzie drugim etapem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 142. W pierwszym etapie realizowanym w ramach RPO WZ na lata 2007-13 przebudowano 13-kilometrowy odcinek Krzywnica-Lisowo.

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: